Skip to content

Maják San Juan de Salvamento

Tento maják je známy ako "Maják na konci sveta".

Približná doba čítania: 4 minúty

Cestovné kancelárie v argentínskej Patagonii inzerujú výletné plavby k majáku na konci sveta, hoci ich lode priplávajú len k majáku Les Éclaireurs. Ten síce turistovi ponúka malebný výhľad na prieplav Beagle, ale ten pravý maják sa nachádza o trochu ďalej, mimo územia Veľkého ostrova Ohňovej zemi. Práve tento malý maják, ležiaci asi trinásť tisíc kilometrov od Amiensu – francúzskeho mesta, kde býval Jules Verne -, inšpiroval spisovateľa k napísaniu jedného z jeho posledných románov, Maják na konci sveta.

San Juan de Salvamento

V roku 1884 bola na neobývanom ostrove Isla de los Estados zariadená námorná podprefektúra, vojenské väzenie, záchranná stanica a prvý maják postavený na argentínskom území. Maják San Juan de Salvamento pozostával zo skromného, šesť metrov vysokého dreveného domu. Jeho slabé svetlo nebolo nijak dobre viditeľné, keďže nad ostrov často prichádzali nízke mraky a maják zahalili. Možno preto sa argentínska vláda rozhodla postaviť nový maják s názvom Año Nuevo. Umiestnený bol na ostrove Observatorio, ktorý leží severnejšie a je menej vystavený drsným klimatickým podmienkam južných šírok. Svetlo majáku San Juan de Salvamento vydržalo svietiť do októbra 1902 a o tri roky neskôr vyšiel posmrtne Verneho román.

San Juan de Salvamento

Uprostred snehovej búrky a morom bičovaného “zúrivými päťdesiatkami” – tak sa nazývajú zemepisné šírky s nemilosrdnými vetrami – pláva, vydaný napospas morským prúdom, proti útesom ostrova Isla de los Estados maličký kajak. Francúzsky dobrodruh André Bronner nahlas odriekava modlitbu za utíšenie živlov a prisahá, že pokiaľ búrku prežije, jedného dňa sa sem vráti. O dva roky neskôr, roku 1995, svoj sľub splní a strávi na ostrov dlhé mesiace v úplnej izolácii a osamotení, s minimom prostriedkov potrebných k prežitiu. Ako tak vysedáva na zrúcaninách bývalého majáku a žasne nad Verneovým príbehom, hmlistý sen začína dostávať tvar: plán na obnovu majáku na konci sveta.

San Juan de Salvamento

Dnes existujú tri identické majáky nachádzajúce sa v rôznych častiach planéty. Jeden je na ostrove Isla de los Estados, postavený Bronnerom roku 1998 na pôvodnom mieste na myse San Juan, zložený z dielov vyrobených vo Francúzsku. Ďalší je na francúzskych brehoch Atlantiku, postavený na pilieroch oproti mestu La Rochelle, Bronnerovho rodného mesta. A konečne môžete spolu s niekoľkými zostatkami pôvodného majáku vidieť maketu v skutočnom merítku v Námornom múzeu v meste Ushuaia. Pár metrov od tohto majáku na konci sveta sa vo vitríne stojacej vo vestibule knižnice nachádza jeden z jediných dvoch dochovaných exemplárov prvého vydania románu Julesa Verna.

Argentína ponúka ďalšie miesta

Argentína - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Argentina
Hlavné mesto: Buenos Aires
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 9. júl 1816
Rozloha: 2780400 km²
Časové pásmo: UTC -3:00
Mena: argentínske peso
Kód meny: ARS
Kurz (za 1 € dostaneš): 972.515 ARS
Medzinárodný kód krajiny: RA
Internetová doména: .ar
Predvoľba telefónneho čísla: +54

Blízke miesta do +/- 300km