Skip to content

Kostol pokoja vo Świdnici

Tento stáročný drevený zázrak bol postavený za menej ako rok a je jedným z najväčších drevených kostolov v Európe.

Približná doba čítania: 2 minúty

Nádherný Kostol pokoja vo Świdnici je najväčšou z troch takýchto oslnivo krásnych stavieb, ktoré boli starostlivo postavené v Sliezsku v roku 1650.

Katolícky cisár Svätej ríše rímskej v rámci náboženskej tolerancie neochotne povolil protestantským luteránom postaviť kostol vo svojom vojvodstve Świdnica. Podmienil, že nesmie mať vežu, zvony a musí byť postavený z dreva, piesku, blata a slamy. V poslednej zlomyseľnej snahe prekaziť stavbu kostola nariadil, že stavba sa musí dokončiť do jedného roka.

Konajúc v rámci podmienok zmluvy, ktorú jeho ríša prijala (známej ako “Vestfálsky mier”), zbožný katolícky cisár tiež nariadil luteránom, aby svoj drevený kostol postavili mimo mestských hradieb, ďaleko od existujúcich katolíckych kostolov.

Nedotknutí týmito tvrdými obmedzeniami si noví tolerantní luteráni zo Świdnice najali inžiniera z Wroclawi Albrechta von Säbisch a tesára menom Andreas Kaemper, ktorí urýchlene vytvorili nesporne krásny Kostol pokoja. Stavba sa začala v auguste 1656 a veriaci sa schádzali na bohoslužby už v júni nasledujúceho roka.

Nádherne vyzdobený kostol pripomínajúci katedrálu s rozlohou 400 štvorcových metrov, ktorý sa týči do výšky viac ako 15 metrov, pojme až 7 500 veriacich na troch ohromujúco zdobených poschodiach, ktoré obklopujú hlavnú chrámovú loď. Časom opotrebovaný a vekom poznačený Kostol pokoja má svoj nezvyčajný názov podľa medzinárodnej mierovej zmluvy, ktorá nakoniec pripravila pôdu pre jeho vznik.

Kostol pokoja vo Świdnici

Głogowský kostol pokoja zničil v roku 1758 požiar – smutné riziko, ktoré je pre drevené stavby stále aktuálne. Tretí, o niečo menší Kostol pokoja sa zachoval v neďalekom Jawore. Dva zostávajúce poľské kostoly pokoja boli v roku 2001 spoločne zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Poľsko ponúka ďalšie miesta

Poľsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Polska
Hlavné mesto: Varšava
Úradné jazyky: poľština
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 11. november 1918
Rozloha: 312696 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: poľský zlotý (=100 grošov)
Kód meny: PLN
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR PLN
Medzinárodný kód krajiny: POL/PL
Internetová doména: .pl
Predvoľba telefónneho čísla: +48

Blízke miesta do +/- 300km