Skip to content

Katedrála Notre-Dame v Bangui

Uprostred politických nepokojov pomohla táto rímskokatolícka katedrála zorganizovať mierové rokovania.

Približná doba čítania: 3 minúty

Katedrála Notre-Dame v Bangui, postavená začiatkom 20. storočia, je veľký kostol z červených tehál vo francúzskom koloniálnom štýle. Nad trojdverovým vchodom sa nachádza biela sadrová ikona Panny Márie, ktorá hľadí z výklenku. V interiéri katedrály sa nachádza kríž a štyri masívne okná s farebným sklom. Symetrický dvojvežový dizajn odkazuje na parížsku katedrálu Notre Dame.

Notre-Dame, Bangui

Najväčšie mesto Stredoafrickej republiky, ktoré má dnes takmer 900 000 obyvateľov, vzniklo v roku 1889 ako malá pevnosť. Dekrétom z roku 1906 sa z malej základne stalo hlavné mesto francúzskej kolónie. Katolícke náboženstvo bolo do novovzniknutej kolónie zavedené približne v tom istom čase, a to príchodom monsignora Augouarda v roku 1893. Augouard založil misiu Saint-Paul, ktorá otvorila svoje brány v roku 1894. Niekoľko rokov nato bola v centre tzv. európskeho mesta postavená katedrála Notre-Dame of Bangui. Katedrála bola spolu s väčšinou ostatných náboženských stavieb v Bangui postavená z pálených tehál červenej farby.

Notre-Dame, Bangui

V Stredoafrickej republike dnes žije približne 2,9 milióna kresťanov, z ktorých je približne tretina rímskokatolíckeho vierovyznania. Mnoho z nich konvertovalo, keď katolícki misionári zamerali svoje úsilie na Stredoafrickú republiku po prvej svetovej vojne.

Od vyhlásenia nezávislosti od Francúzska v roku 1960 zažila Stredoafrická republika sériu konfliktov. Politické nepokoje v 90. rokoch 20. storočia podnietili vtedajšieho arcibiskupa Joachima Ndayena, aby v roku 1996 začal v katedrále organizovať mierové rozhovory. Neskôr v roku 1999 navštívil Bangui pápež Ján Pavol II. a hovoril o „ťažkej a zložitej situácii“, ktorej krajina čelí.

Notre-Dame, Bangui

Od roku 2012 sa Stredoafrická republika zmieta uprostred občianskej vojny, ktorú sčasti podnecuje napätie medzi moslimskými a kresťanskými skupinami. V novembri 2015 pápež František navštívil katedrálu, ako aj neďaleký Grande Mosquée de Bangui, a vyslal posolstvo mieru a odolnosti.

Stredoafrická republika ponúka ďalšie miesta

Katedrála Notre-Dame v Bangui

Stredoafrická republika - Krátke info

Miestny názov: Centrafrique
Hlavné mesto: Bangui
Úradné jazyky: francúzština, sango
Štátne zriadenie: unitárna konštitučná poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 13. august 1960
Rozloha: 622984 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: frank BEAC/CFA
Kód meny: XAF
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR XAF
Medzinárodný kód krajiny: CAF/CF
Internetová doména: .cf
Predvoľba telefónneho čísla: +236

Blízke miesta do +/- 300km