Skip to content

Kráľovské veže

Táto dvojica nenápadných budov je v skutočnosti prvými modernými mrakodrapmi.

Približná doba čítania: 2 minúty

Mrakodrapy sú dnes tak bežné, že je ťažké predstaviť si časy, keď boli nové a moderné. Pred sto rokmi to však bolo veľmi podobné. Ako produkt industrializácie sa tieto typy stavieb stali populárnymi po celom svete. Ako pri všetkých nových veciach, aj tu panovala skepsa a bolo potrebné, aby sa našiel priekopník, ktorý by ľuďom pomohol zvyknúť si na túto myšlienku. Takýmto človekom bol švédsky architekt Sven Wallander, ktorý predstavil Švédsku jeho prvý mrakodrap.

Kungstornen

Wallander bol určite pokrokovým človekom, ale v žiadnom prípade nebol pohotový. Mrakodrapy boli americkým vynálezom, prvý bol postavený v Chicagu v roku 1885 a po ňom nasledovalo mnoho ďalších. Ale prvý kungtorn bol postavený až v roku 1924. Druhý nasledoval krátko po ňom a bol dokončený v roku 1925.

Kungstornen

Prvá veža vychádza zo staršieho štýlu manhattanských mrakodrapov zo začiatku 20. rokov 20. storočia, ktorého mnohé prvky možno postrehnúť v dizajne veže. Wallander v skutočnosti podnikol študijnú cestu na ostrov, aby sa inšpiroval pre vôbec prvý mrakodrap v Európe.

Kungstornen

Druhú vežu navrhol Ivar Callmander, ktorý sa rozhodol pre secesný štýl. Obe veže mali 17 poschodí a boli vysoké 60 metrov, hoci Callmander k svojej veži pridal jeden meter, aby mal najvyšší mrakodrap v Európe. Obe veže sa okamžite stali ikonami mesta a prilákali množstvo turistov. Krátko na to sa mrakodrapy začali stavať aj na zvyšku kontinentu.

Švédsko ponúka ďalšie miesta

Švédsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Sverige
Hlavné mesto: Štokholm
Úradné jazyky: švédčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 450295 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: švédska koruna
Kód meny: SEK
Kurz (za 1 € dostaneš): 11.225 SEK
Medzinárodný kód krajiny: SWE/SE
Internetová doména: .se
Predvoľba telefónneho čísla: +46