Skip to content

Múzeum biológie

Mýtické zviera skvader, ktoré bolo predmetom predstavivosti nabralo reálnu podobu.

Približná doba čítania: 2 minúty

Múzeum postavené roku 1893 obsahuje zbierku vypchatých škandinávskych cicavcov a vtákov zasadených do diorámatu znázorňujúcu švédsku krajinu. Pokiaľ vystúpiš po točitom schodisku do druhého poschodia, môžeš si celú zbierku prezrieť z vtáčej perspektívy. Medzi exponátmi sa vyníma mýticky tvor skvader, z polovice zajac a z polovice vták, ktorý sa objavuje v ľudových rozprávkach z 19. storočia.

Skvader

Skvader pochádza z loveckého príbehu, ktorý vyrozprával muž menom Håkan Dahlmark počas večere v reštaurácii v Sundsvall na začiatku 20. storočia. Na pobavenie ostatných hostí Dahlmark tvrdil, že v roku 1874 zastrelil takéto zviera počas lovu severne od Sundsvall. na jeho narodeniny v roku 1907 mu jeho gazdiná zo žartu darovala obraz zvieraťa, ktorý namaľoval jej synovec a krátko pred jeho smrťou v roku 1912 darovala Dahlmarková obraz miestnemu múzeu.

Počas výstavy v Örnsköldsvik v roku 1916 sa manažér múzea zoznámil s taxidermistom Rudolfom Granbergom. Potom spomenul lovecký príbeh a maľbu a požiadal Granberga, či by mohol zviera “zostrojiť”. V roku 1918 Granberg dokončil majestátneho okrídleného králika a od tej doby sa stal veľmi populárnym exponátom v múzeu, kde je dnes tiež vystavený obraz.

Skvader bol odvtedy často považovaný za neoficiálny symbol mesta Sundsvall. Po hlasovaní, aj keď Skvader presvedčivo vyhral, sa symbolom mesta stal horský zajac, z ktorého je práve časť predného tela použitého.

Švédsko ponúka ďalšie miesta

Švédsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Sverige
Hlavné mesto: Štokholm
Úradné jazyky: švédčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 450295 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: švédska koruna
Kód meny: SEK
Kurz (za 1 € dostaneš): 11.269 SEK
Medzinárodný kód krajiny: SWE/SE
Internetová doména: .se
Predvoľba telefónneho čísla: +46

Blízke miesta do +/- 300km