Skip to content

Svampen

Betónový hríb, ktorý takmer sto rokov rozdeľoval obyvateľov Štokholmu.

Približná doba čítania: 2 minúty

Umenie a funkčnosť nejdú vždy ruka v ruke, a keď sa tak stane, ľudia často trvajú na tom, čo považujú za lepšie a praktickejšie riešenia. Svampen alebo “hríb” nie je iný. Napriek tomu je pre väčšinu obyvateľov mesta milovanou pamiatkou.

Hríb

Svampen je betónový prístrešok proti dažďu, ktorý navrhol Holger Blom v roku 1937. Pôvodne bol skonštruovaný ako ochrana proti dažďu a navrhnutý tak, aby sa v ňom nachádzal malý kiosk, ktorý bol postavený okolo centrálneho stĺpa. V tom čase to malo zmysel, keďže sa nachádzal uprostred dopravného trojuholníka dôležitej križovatky.

Keď sa však v roku 1967 zmenil spôsob dopravy z ľavého na pravý, miesto sa stalo oveľa menej ústredným a kiosk sa zrušil. Stavba sa stala zabudnutou a zanedbanou, až bola nakoniec v roku 1988 odstránená, aby uvoľnila miesto novej ceste.

Hríb

Ľudia si však zmiznutie svojej dominanty nenechali páčiť a žiadali jej návrat. Mesto ustúpilo a o rok neskôr bol postavený nový hríb, tentoraz bez kiosku. Odvtedy hríb zostal a teraz je neoficiálnou dominantou mesta, ktorú možno vidieť v mnohých filmoch.

V roku 2011 sa hríb stal súčasťou neoprávnenej reklamnej kampane pre film Alvin a Chipmunkovia, keď na ňom bola postavená veľká dioráma.

Švédsko ponúka ďalšie miesta

Švédsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Sverige
Hlavné mesto: Štokholm
Úradné jazyky: švédčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 450295 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: švédska koruna
Kód meny: SEK
Kurz (za 1 € dostaneš): 11.213 SEK
Medzinárodný kód krajiny: SWE/SE
Internetová doména: .se
Predvoľba telefónneho čísla: +46