Skip to content

Mrakodrap Martinelli

V tomto mrakodrape sa kedysi počas revolúcie uskladňovali zbrane a stal sa dejiskom dvoch brutálnych zločinov, ktoré šokovali celú spoločnosť v São Paule.

Približná doba čítania: 3 minúty

Budova Martinelli (alebo portugalsky Edifício Martinelli) s 28 poschodiami je prvým mrakodrapom postaveným v Brazílii. Nachádza sa v São Paulo a je vysoká 105 metrov.

Condomínio do Edifício Martinelli

Výstavba sa začala v roku 1924 a dokončená bola v roku 1929. V čase svojho otvorenia bol najvyššou budovou v Latinskej Amerike a najväčšou budovou s betónovým skeletom na svete. Hoci sa dnes zdá byť v porovnaní s inými obrovskými budovami v hlavnom meste skromná, budova, ktorú navrhol taliansky podnikateľ Giuseppe Martinelli, nesie so sebou tony histórie a rôznych kuriozít.

Správa o výstavbe najvyššej budovy v meste vyvolala v tom čase zdesenie obyvateľov Sao Paulo. Obyvatelia regiónu, ktorí boli stále zvyknutí na menšie budovy s maximálne štyrmi poschodiami, sa obávali, že sa stavba zrúti. Giuseppe Martinelli potom musel úradom doložiť rôzne dokumenty, aby potvrdil bezpečnosť projektu. Martinelli sa potom rozhodol v budove bývať, aby všetkým dokázal, že sa nezrúti. Na tento zámer si na vrchole budovy postavil palác, v ktorom so svojou rodinou žil celé roky.

Condomínio do Edifício Martinelli

Sláva budovy ďaleko presahuje architektonickú krásu jej 30 poschodí. Zoznam záhad je rozsiahly. V 30. rokoch 20. storočia sa tu zabila istá žena a niektorí tvrdia, že tam stále straší ľudí koncom dňa, v noci. Niektorí ľudia, ktorí chodia okolo budovy, hovoria, že neustále počujú búchanie skríň a dverí. Počas revolúcie v roku 1932 bol Martinelli úkrytom pre zbrane a protiletecké batérie. To všetko na obranu São Paulo pred silami dočasnej vlády Getúlia Vargasa. V roku 1947 bol vo výťahovej šachte uškrtený a hodený chlapec. V roku 1960 päť mužov znásilnilo a zabilo maloletú.

V 60. až 70. rokoch 20. storočia budova chátrala. Po tomto temnom období bola budova vyvlastnená a v roku 1975 ju zrekonštruoval vtedajší starosta Olavo Setúbal. Znovuotvorenie sa uskutočnilo o štyri roky neskôr, v roku 1979. V súčasnosti v budove sídli SP Urbanismo a ďalšie mestské orgány a terasa je prístupná pre prehliadky so sprievodcom.

Condomínio do Edifício Martinelli

Brazília ponúka ďalšie miesta

Brazília - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Brasil
Hlavné mesto: Brazília
Úradné jazyky: portugalčina
Štátne zriadenie: federatívna republika
Dátum vzniku: 7. september 1822
Rozloha: 8515767 km²
Časové pásmo: UTC -3:00
Mena: real
Kód meny: BRL
Kurz (za 1 € dostaneš): 5.843 BRL
Medzinárodný kód krajiny: BRA/BR
Internetová doména: .br
Predvoľba telefónneho čísla: +55