Skip to content

Kráter Al Wahbah

Sopečný kráter ktorý má svoje soľné pole a vegetáciu uprostred púšte

Približná doba čítania: 2 minúty

Kráter Al Wahbah, ktorý sa nachádza uprostred inak plochej, neúrodnej púšte, je prírodnou anomáliou, ktorá by sama o sebe bola dosť úžasná. Vo svojom kráteri ukrýva svoje vlastné soľné pole.

O obrom kráteri sa dlho myslelo, že ho vytvoril pád meteoritu, ale zistilo sa, že sa objavil vďaka sopečnej činnosti. Predpokladá sa, že kráter sa objavil po masívnom výbuchu podzemnej pary, ktorý bol spôsobený prúdom magmy, ktorá vytiekla do podzemného zdroja vody. Výsledná erupcia vychrlila do vzduchu obrovské množstvo zeme a zanechala za sebou kráter, ktorý dodnes existuje. Dokonca je ho vidieť z vesmíru. Môžeš sa sám presvedčiť na satelitných snímkach priamo na Google Maps. Kráter má na šírku takmer 2 kilometre a na hĺbku 250 metrov.

Podobne obrovské krátery sú samé o sebe impozantné, kráter Al Wahbab má svoje dno pokryté bielymi kryštálmi fosforečnanom sodným (v potravinárstve s označením E339, inak známy ako sodná soľ kyseliny fosforečnej). Biela fosfátová pláň vytvára béžové psychedelické vzorce a robí miesto atraktívnejším. Okrem zvláštneho ložiska soli, je kráter pozoruhodný aj zelenou vegetáciou, ktorá rastie na jeho okraji a okolo neho. Zatiaľ čo púšť okolo celého krátera je suchá a neplodná, v kráteri sú palmy a kríky.

Kráter Al Wahbah, Saudská Arábia
Blízkosť krátera je bohatá na vegetáciu

V posledných rokoch saudskoarabský turistický ruch zameral pozornosť na kráter a vybudoval cesty a značky ku kráteru, aby ho bolo ľahšie navštíviť. Dúfajme, že ďalšia masívna explózia turizmu opäť nezmení krajinu.

Kráter Al Wahbah, Saudská Arábia
Harrat Khaybar je sopečné údolie nachádzajúce sa severne od Mediny v Hejaze. Rozkladá sa na ploche približne 12 000 km².

Saudská Arábia ponúka ďalšie miesta

Saudská Arábia - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: السعودية
Hlavné mesto: Rijád
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: absolutistická monarchia
Dátum vzniku: 23. september 1932
Rozloha: 2149690 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: saudskoarabský rial
Kód meny: SAR
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR SAR
Medzinárodný kód krajiny: SAU
Internetová doména: .sa
Predvoľba telefónneho čísla: +966

Blízke miesta do +/- 300km