Skip to content

Al Yanfa

Pod budovami tejto starobylej dediny vedie sieť tunelov.

Približná doba čítania: 3 minúty

Dedina Al Yanfa je postavená na svahoch pohoria Sahn Tamniah v regióne Asir na juhozápade Saudskej Arábie. ‚Asir možno doslova preložiť ako „ťažký“, čo je výstižná prezývka odkazujúca na strmé svahy hôr, ktoré sa nachádzajú v tomto regióne. Keď si obyvatelia dediny uvedomili, aké nepraktické je pohybovať sa v strmých uličkách Al Yanfa, rozhodli sa na vyriešenie tohto problému využiť architektonickú vynaliezavosť.

Pod budovami vyhĺbili zložitý systém brán. Tieto chodby sa krížia a rozvetvujú do rôznych smerov a nakoniec vedú k najvzdialenejším budovám komplexu. Do každej budovy sa dá dostať priamo z týchto brán cez jedny alebo viacero dverí, ktoré sú zvyčajne malé a vkusne zdobené. Svetlo do najtemnejších častí tohto bludiska privádzajú lampáše, ktoré visia na niektorom z vystužených drevených trámov.

Brány sú podopreté drevenými trámami a stĺpmi, ale ich steny sú ukážkou zručnej výstavby z kameňa. Tieto kamenné základy podopierajú horné poschodia budov, ktoré sú z ílu a bahna. Každá vrstva bahna a ílu je prekrytá vyčnievajúcimi kamennými doskami úhľadne usporiadanými v paralelných horizontálnych radoch. Dosky chránia steny pred dažďom a v dôsledku toho spomaľujú eróziu bahna a ílu.

Okrem vyriešenia problému s orientáciou v príkrych uličkách priniesla sieť bariér obyvateľom dediny Al Yanfa aj ďalšie výhody. Križujúce sa tunely pod budovami umožňujú neustálu cirkuláciu vzduchu, ktorá poskytuje úľavu počas najhorúcejších mesiacov roka. Táto funkcia posilňuje osvedčenú voľbu stavať domy spojené jeden s druhým, aby sa znížilo priame vystavenie prírodným živlom. Rovnako tieto bránky poskytujú úkryt počas dažďov a piesočných búrok, ktoré sú v tejto oblasti pomerne časté.

Je dôležité zdôrazniť, že nejde o starobylé ruiny – v budovách v Al Yanfe stále žijú ľudia. Hoci niektoré budovy sú v dezolátnom stave, mnohé iné sú dobre udržiavané, pričom sa na nich vykonali rôzne stupne prác vrátane zosilnenia konštrukcie, rozšírenia budovy smerom nahor, modernizácie a renovácie vonkajších stien.

Saudská Arábia ponúka ďalšie miesta

Al Yanfa

Saudská Arábia - Krátke info

Miestny názov: السعودية
Hlavné mesto: Rijád
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: absolutistická monarchia
Dátum vzniku: 23. september 1932
Rozloha: 2149690 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: saudskoarabský rial
Kód meny: SAR
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR SAR
Medzinárodný kód krajiny: SAU
Internetová doména: .sa
Predvoľba telefónneho čísla: +966

Blízke miesta do +/- 300km