Skip to content

Mešita Al Atawlah pamäti

Táto 900 rokov stará mešita bola zrekonštruovaná s použitím tradičných techník a materiálov.

Približná doba čítania: 2 minúty

Ako napovedá názov, mešita Al Atawlah je historická mešita. Bola postavená v 12. storočí, čo znamená, že nepochádza z počiatkov islamu a je jednou z mála, ktoré neprešli dôkladnou reštrukturalizáciou. Môže to byť spôsobené kombináciou viacerých faktorov. Po prvé, je veľmi malá a po druhé, nenachádza sa v blízkosti významného pútnického miesta.

Mešita sa nachádza na okraji dediny Al Atawlah. Dláždené uličky sa kľukatia cez zhluk opustených a poloopustených budov, ktoré sú v súčasnosti v rekonštrukcii. Vyvíja sa úsilie o zachovanie architektúry tejto starej dediny. Mešita je súčasťou týchto snáh a stojí za to.

Mešita Al Atawlah Pamäti

Omietka z hliny pokrýva nepravidelne tvarované kamene, ktoré tvoria jadro stavby, zatiaľ čo na stĺpy a strop bolo použité jalovcové drevo. Hoci tu bola zavedená elektroinštalácia, je celkom nenápadná a tradičný štýl elektrických svietidiel dobre ladí s nerovnými líniami stavby – nízkonapäťové žiarovky sú tiež dobrou voľbou. Dva nápadné výklenky v stene sú mihrab, ktorý ukazuje smer Mekky, a minbar, kde stojí imám, aby predniesol kázeň.

Majstrovská kamenárska práca, ktorou sa vyznačuje exteriér mešity, sa tiahne aj na minaret, ktorý sa týči nad všetkými ostatnými okolitými budovami a môže fungovať ako orientačný bod pri hľadaní mešity Al Atawlah.

Obnova tejto mešity je súčasťou väčšieho projektu zameraného na odkrývanie, štúdium, dokumentáciu a ochranu pamiatkovej architektúry v celej Saudskej Arábii.

Saudská Arábia ponúka ďalšie miesta

Saudská Arábia - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: السعودية
Hlavné mesto: Rijád
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: absolutistická monarchia
Dátum vzniku: 23. september 1932
Rozloha: 2149690 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: saudskoarabský rial
Kód meny: SAR
Kurz (za 1 € dostaneš): 4.016 SAR
Medzinárodný kód krajiny: SAU
Internetová doména: .sa
Predvoľba telefónneho čísla: +966

Blízke miesta do +/- 300km