Skip to content

Osamelý hrad

Medzi desiatkami ruín, ktoré sa nachádzajú na archeologickom území Mada’in Saleh, je jedna doslova osamotená. Qasr al-Farid, alebo “Osamelý hrad”, vytesaný do masívneho balvanu, je ohromujúca staroveká stavba, ktorá sa svojou majestátnosťou vyrovná akejkoľvek vytesanej architektúre na svete.

Vysoké priečelie, ktoré vzniklo približne v 1. storočí n. l., nebolo v skutočnosti nikdy dokončené. Opis miesta ako “hradu” je zavádzajúci, pretože veľkolepá rezba je v skutočnosti hrobka, ktorá bola postavená ako súčasť starovekého nabatejského sídla Hegra. Nabatejci mali jedinečnú stavebnú techniku, pri ktorej sa ich hrobky vytesávali zhora nadol priamo zo skaly. Tak je to aj v prípade Qasr al-Farid, hoci sa zdá, že pamiatka nebola nikdy dokončená, takže remeselná zručnosť a precíznosť práce sa postupne zhoršuje bližšie k základom stavby.

Vo všeobecnosti to možno považovať za zásah do krásy alebo archeologického významu stavby, ale zužujúca sa povrchová úprava fasády sa v skutočnosti ukázala ako prínos. Neúplná časť hrobky je úžasným oknom do krokov, ktoré starovekí rezbári urobili, kým hrubšiu prácu vybrúsili.

Qasr al-Farid

Odhliadnuc od archeologického významu, Osamelý hrad vyniká ako výrazne nezabudnuteľný zázrak v oblasti, ktorá je nimi preplnená.

Unamed Road، Madain Salih 43524, Saudi Arabia
26.77401,37.9612
Stiahni si KML súbor
Saudská Arábia - Krátke info

السعودية
Miestny názov: السعودية
Hlavné mesto: Rijád
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: absolutistická monarchia
Dátum vzniku: 23. september 1932
Rozloha: 2149690 km²
Mena: saudskoarabský rial
Kód meny: SAR
Kurz (za 1 € dostaneš): 4.348 SAR
Medzinárodný kód krajiny: SAU
Internetová doména: .sa
Predvoľba telefónneho čísla: +966