Skip to content

Osamelý hrad

Odľahlá hrobka známa ako Kasr al-Farid je vytesaná priamo do obrovského saudskoarabského balvana.

Približná doba čítania: 2 minúty

Medzi desiatkami ruín, ktoré sa nachádzajú na archeologickom území Mada’in Saleh, je jedna doslova osamotená. Qasr al-Farid, alebo “Osamelý hrad”, vytesaný do masívneho balvanu, je ohromujúca staroveká stavba, ktorá sa svojou majestátnosťou vyrovná akejkoľvek vytesanej architektúre na svete.

Vysoké priečelie, ktoré vzniklo približne v 1. storočí n. l., nebolo v skutočnosti nikdy dokončené. Opis miesta ako “hradu” je zavádzajúci, pretože veľkolepá rezba je v skutočnosti hrobka, ktorá bola postavená ako súčasť starovekého nabatejského sídla Hegra. Nabatejci mali jedinečnú stavebnú techniku, pri ktorej sa ich hrobky vytesávali zhora nadol priamo zo skaly. Tak je to aj v prípade Qasr al-Farid, hoci sa zdá, že pamiatka nebola nikdy dokončená, takže remeselná zručnosť a precíznosť práce sa postupne zhoršuje bližšie k základom stavby.

Vo všeobecnosti to možno považovať za zásah do krásy alebo archeologického významu stavby, ale zužujúca sa povrchová úprava fasády sa v skutočnosti ukázala ako prínos. Neúplná časť hrobky je úžasným oknom do krokov, ktoré starovekí rezbári urobili, kým hrubšiu prácu vybrúsili.

Qasr al-Farid

Odhliadnuc od archeologického významu, Osamelý hrad vyniká ako výrazne nezabudnuteľný zázrak v oblasti, ktorá je nimi preplnená.

Saudská Arábia ponúka ďalšie miesta

Saudská Arábia - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: السعودية
Hlavné mesto: Rijád
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: absolutistická monarchia
Dátum vzniku: 23. september 1932
Rozloha: 2149690 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: saudskoarabský rial
Kód meny: SAR
Kurz (za 1 € dostaneš): 4.029 SAR
Medzinárodný kód krajiny: SAU
Internetová doména: .sa
Predvoľba telefónneho čísla: +966

Blízke miesta do +/- 300km