Skip to content

Wadi al-Dawasir

Tieto púštne farmy lucerny nanovo definujú význam obilných kruhov.

Približná doba čítania: 4 minúty

Pred preskúmaním miesta, o ktorom sú k dispozícii obmedzené informácie, si môžete pozrieť satelitné snímky oblasti. Ak viete, ako interpretovať vzory, tvary a textúry na týchto snímkach, môžu byť pokladnicou informácií. Najlepším príkladom je saudskoarabské Wadi al-Dawasir, kde satelitné snímky ukazujú silnú koncentráciu zelených kruhov, ktoré sa tiahnu pozdĺž veľkého koridoru v smere sever-juh.

Kruhy v obilí

Zatiaľ čo pojem “kruh v obilí” zvyčajne označuje kruhy vytvorené zrovnaním plodín na poli, kruhy v obilí vo Wadi al-Dawasir sú doslova kruhy vytvorené z plodín. Väčšinu z nich tvoria plochy lucerny, v zanedbateľnom počte sa pestuje pšenica alebo iná zelenina. Každý z nich má v priemere necelý kilometer a hoci sú všetky zelené, ich odtiene a farby sa líšia podľa druhu, hrúbky a zdravia plodín. Tieto okrúhle polia sú výsledkom centrálneho zavlažovania: Studňa v strede každého kruhu siaha až k vodonosným vrstvám v hĺbke 100 – 200 metrov. Voda z vodonosnej vrstvy sa čerpá hore a mieša sa s hnojivami, ktoré sa rozdeľujú pomocou rotujúcich postrekovačov.

Kruhy v obilí

Lucerna siata (lat. Medicago sativa) je rastlina z čeľade bôbovité. Má dôležitý hospodársky význam, používa sa ako krmivo už od čias starovekého Grécka a Rímskej ríše.

Lucerna pochádza z Malej a Strednej Ázie. Má perovito zložené listy a fialové kvety. Je to viacročná strukovina, ktorá môže rásť aj 12 rokov. Obsahuje veľké množstvo bielkovín a pre človeka všetkých 8 esenciálnych aminokyselín. Ďalej obsahuje vitamíny A, B, C

Kruhy v obilí

Táto forma zavlažovania je pomerne rozšírená, ale v oblasti Wadi al-Dawasir vytvorila rozsiahle plochy tesne usporiadaných kruhov, ktoré sú v ostrom kontraste s púštnym pozadím – nič nerastie mimo dosahu zavlažovacieho systému. Wadi al-Dawasir leží na okraji Rub’ al Khali, známej aj ako Prázdna štvrť, 650 000 km² nehostinnej púšte.

Lucerna je dobrým zdrojom vitamínov a minerálov a väčšina z nej sa pestuje vo Wadi al-Dawasir a používa sa na kŕmenie hospodárskych zvierat v celej Saudskej Arábii. V snahe znížiť dovoz lucerny Saudská Arábia motivovala poľnohospodárov, aby túto plodinu pestovali. Z krátkodobého a strednodobého hľadiska sa táto stratégia vypláca, ale dlhodobá udržateľnosť môže byť problematickejšia.

Hoci Wadi al-Dawasir má oveľa viac zrážok ako Prázdna štvrť, stále tu ročne spadne menej ako 20 cm zrážok, čo je oveľa menej, ako je potrebné na doplnenie podzemných zásob vody. To znamená, že vodonosné vrstvy, na ktorých je závislé miestne poľnohospodárstvo, pomaly, ale isto vysychajú. Zo štúdie, ktorú vypracovali UN-ESCWA a BGR, vyplýva, že hladina vody v týchto vodonosných vrstvách od 80. rokov 20. storočia klesá približne o šesť metrov ročne. Ešte stále zostáva značné množstvo vody, ale ak bude čerpanie pokračovať týmto tempom, voda sa v priebehu niekoľkých nasledujúcich desaťročí vyčerpá.

Saudská Arábia ponúka ďalšie miesta

Saudská Arábia - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: السعودية
Hlavné mesto: Rijád
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: absolutistická monarchia
Dátum vzniku: 23. september 1932
Rozloha: 2149690 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: saudskoarabský rial
Kód meny: SAR
Kurz (za 1 € dostaneš): 4.076 SAR
Medzinárodný kód krajiny: SAU
Internetová doména: .sa
Predvoľba telefónneho čísla: +966