Skip to content

Krychlové domy

Tieto naklonené krychlové príbytky sú kreatívnym, aj keď zvláštnym riešením problému s územným plánovaním.

Približná doba čítania: 3 minúty

Rotterdamský rad krychlových domov, rozmiestnených nad cestami a vzájomne poprepájaných, každý naklonený pod nezvyčajným uhlom 55 stupňov, ohromí každého cestujúceho, ktorý vyjde z priľahlej železničnej stanice Blaak.

Krychlové domy

V 70. rokoch 20. storočia mali urbanisti holandského Rotterdamu problém. Malé pozemky na severozápadnej aj juhovýchodnej strane ulice Blaak boli určené na bývanie, ale museli byť nejako prepojené. Mesto sa poradilo s architektom Pietom Blomom, aby vymyslel spôsob, ako postaviť obytný komplex ako most ponad cestu. 

Krychlové domy

Blomovou odpoveďou bol dom Cube House. S 38 pravidelnými domami v tvare kocky a dvoma “superkockami” drží každú šikmú rezidenciu v tvare kocky šesťuholníkový pilier, z ktorých niektoré sa nachádzajú na vrchole mosta pre peších preklenujúceho štvorprúdovú cestu Blaak Street. Zatiaľ čo vyriešil urbanistický problém, vytvoril pri tom aj niekoľko veľmi zaujímavých rezidencií.

Krychlové domy

Bývanie v dome v tvare kocky sa veľmi podobá zážitku na plachetnici. Každý dom v kocke má približne 100 štvorcových metrov podlahovej plochy. Po vstupe na prízemí sa po schodisku (ktoré môže mať od jedného po tri poschodia, v závislosti od umiestnenia kocky) dostanete na prvé poschodie, do miestnosti v tvare trojuholníka, v ktorej sa nachádza obývacia izba, jedáleň, kúpeľňa, priestor často využívaný ako kancelária a kuchyňa. O poschodie vyššie sa nachádzajú dve spálne a kúpeľňa a na najvyššom poschodí je podkrovný priestor. Väčšina kociek má na druhom poschodí dvere, ktoré sa cez malú “terasu” spájajú s jednou alebo dvoma ďalšími kockami.

Krychlové domy

Dizajnér Piet Blom vytvoril domy z kociek ako mestský les, známy ako “Blaakse Bos” (les na Blaaku), pričom každý dom z kociek a jeho pilier tvoria jeden “strom”. Domy ako celok sú registrovanou pamiatkou mesta Rotterdam a nezameniteľným orientačným bodom, ktorý predstavuje modernejšieho ducha samotného mesta. Kocky sú v súkromnom vlastníctve malej a aktívnej skupiny majiteľov domov z Holandska, ako aj z Peru, Francúzska, Spojených štátov a Číny. 

Holandsko ponúka ďalšie miesta

Holandsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Nederland
Hlavné mesto: Amsterdam
Úradné jazyky: holandčina, frízština
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 30. január 1648
Rozloha: 41543 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: NLD/NL
Internetová doména: .nl
Predvoľba telefónneho čísla: +31

Blízke miesta do +/- 300km