Skip to content

Múzeum Starého mosta

Tento most zo 16. storočia, starostlivo zrekonštruovaný po bosnianskej vojne, je symbolom trvalého multikultúrneho dedičstva krajiny.

Približná doba čítania: 2 minúty

Takmer 24 metrov nad zurčiacimi vodami rieky Neretvy sa týči ikonický, hrboľatý osmanský most. Most, známy ako Stari Most, Starý most alebo Mostarský most, dal pred takmer piatimi storočiami mestu Mostar jeho meno. Múzeum Starého mosta, ktoré sa ukrýva po niekoľkých kamenných schodoch v jednej zo starých obranných veží mosta, dokumentuje jeho dlhú históriu.

Muzej Stari Most

Niekedy v 15. storočí bol cez rieku postavený drevený most. Keďže však mesto pomaly rástlo na význame a stalo sa dôležitou obchodnou spojnicou medzi Jadranským morom a vnútrozemím, bolo potrebné postaviť pevnejší most. V roku 1557 dal osmanský sultán Süleyman I. postaviť kamenný most. Most navrhol uznávaný osmanský architekt Hayreddin a jeho výstavba trvala deväť rokov. Impozantný kamenný most, známy ako Stari Most alebo “Starý most”, je takmer 30 metrov dlhý a približne 4 metre široký.

Muzej Stari Most

Počas bosnianskej vojny 9. novembra 1993 bol historický most, ktorý bol dlho symbolom multikultúrnosti regiónu, zámerne bombardovaný. Čoskoro sa začalo medzinárodné hnutie za rekonštrukciu mosta a 23. júla 2004 bol odhalený zrekonštruovaný “nový” Starý most.

Múzeum Starého mosta rozpráva o histórii tohto architektonického diela. Múzeum je plné informačných panelov a pamiatok a je rozdelené na niekoľko poschodí. Okná na najvyššom poschodí ponúkajú panoramatický výhľad na mesto. K dispozícii sú kompetentní sprievodcovia, ktorí ochotne odpovedajú na otázky o histórii mosta. V podzemí múzeum ponúka podrobné prehliadky archeologických ruín mosta a galériu, ktorá približuje obnovu mosta po vojne.

Muzej Stari Most

Bosna a Hercegovina ponúka ďalšie miesta

Bosna a Hercegovina - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Bosna
Hlavné mesto: Sarajevo
Úradné jazyky: bosniančina, srbčina, chorvátčina
Štátne zriadenie: federálna parlamentná republika
Dátum vzniku: 1. marca 1992
Rozloha: 51129 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: konvertibilná marka
Kód meny: BAM
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.956 BAM
Medzinárodný kód krajiny: BA
Internetová doména: .ba
Predvoľba telefónneho čísla: +387

Blízke miesta do +/- 300km