Skip to content

Kult cargo na ostrove Tanna

Niektoré veci sme si mysleli, že už zo sveta vymizli a sú už len vo filmoch zobrazené, ale asi opak je pravdou. Prečítaj si sám...

Približná doba čítania: 3 minúty

Na malom ostrovčeku v súostroví Vanuatu čakajú oddaní veriaci na amerických svätých, ktorí im prinesú božské darčeky vo forme televízie, chladničiek a Coca-Coly. Jedná sa o členov cargo kultu, náboženstva, ktoré uctieva vyspelejšiu spoločnosť a ich technologické vymoženosti, teda “cargo” ako božstvo.

Kulty cargo sa začali šíriť počas druhej svetovej vojny, kedy stovky tisíc amerických a japonských vojakov priplávali na ostrovy v Tichom oceáne a priviezli so sebou veci, ktoré odrážali ich technologickú vyspelosť. Pri strete s masovo produkovaným tovarom, ako sú sladkosti či rádio, a bez akéhokoľvek poňatia o spôsobe jeho výroby považovali ostrovania tieto predmety za božské.

Sulphur Bay, Vanuatu, Tanna

Keď vojna skončila a vojaci sa vrátili domov, odviezli si so sebou i cargo. Ostrovania veria, že im tovar poslali bohovia a ľudia so Západu im ich zobrali. Domorodci sa tak snažia privolať návrat svätých na ostrov Tanna výstavbou letísk, pristávacích dráh a kancelárii.

Väčšina kultov cargo počas niekoľkých desaťročiach po vojne vymizla, ale hnutie Johna Fruma na ostrove Tanna stále pokračuje. Ostrovania vyznávajú Fruma ako svojho mesiáša. Podľa niektorých je to beloch, podľa iných černoch. Všetci sa však zhodnú na tom, že sa jedná o Američana, jedného z vojakov, ktorí na ostrov cargo priviezli.

Sulphur Bay, Vanuatu, Tanna

Hoci sa vyznávači na Frumovom vzhľade nezhodnú, jeho úloha je pre všetkých rovnaká: zničiť kolonializmus a obnoviť nezávislosť a kultúrnu slobodu ostrova. Vyznávači veria, že sa Frum na ostrov Tanna vráti 15. februára, v deň, kedy miestny obyvatelia slávia sviatok Johna Fruma. Mesiáš so sebou privezie jedlo, domáce spotrebiče, vozidlá a lieky.

Deň Johna Fruma je vlastne oslavou USA. Muži oblečení v jeansoch, tričkách s červeným nápisom USA na hrudi a drevenou maketou zbrane v rukách predvádzajú vojenský výcvik. Nad nimi vlaje na bambusovej tyči americká vlajka.

Hnutie Johna Fruma nie je na ostrove jediným kultom cargo. Kult námorníka Toma, vyznáva člena amerického námorníctva a Hnutie princa Philipa považuje vojvodu z Edinburghu za bledého horského ducha, ktorého návrat nadšene očakávajú.

Vanuatu ponúka ďalšie miesta

Vanuatu - Krátke info

Vanuatu, vlajka

Miestny názov: Vanuatu
Hlavné mesto: Port Vila
Úradné jazyky: bislama, francúzština, angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 30. júla 1980
Rozloha: 12189 km²
Časové pásmo: UTC +11:00
Mena: vanuatuský vatu
Kód meny: VUV
Kurz (za 1 € dostaneš): 128.923 VUV
Medzinárodný kód krajiny: VU
Internetová doména: .vu
Predvoľba telefónneho čísla: +678

Blízke miesta do +/- 300km