Skip to content

Hora Yasur

Táto sopka v južnom Pacifiku vybuchuje už viac ako 800 rokov a hovorí sa, že je domovom kultového vodcu, ktorý čaká na svoje znovuzrodenie.

Približná doba čítania: 2 minúty

Siluete ostrovu Tanna v južnom Pacifiku dominuje mohutná vulkanická hora Yasur, ktorá napriek tomu, že už viac ako 800 rokov nepretržite chrlí oheň do neba, je prekvapivo vítaná pre turistov a návštevníkov.

Mount Yasur

Odvážni turisti, ktorí dúfajú, že počas pobytu vo Vanuatskej republike uvidia trochu akcie, by len ťažko hľadali aktívnejšiu lokalitu, než je hora Yasur. Sopka je neustálym ohniskom magmatickej aktivity, ktorá už stáročia nepretržite chrlí roztavenú horninu do vzduchu nad jej kalderou. Na rozdiel od mnohých aktívnych sopiek sa na vrchol Yasuru môže pešo dostať každý, kto sa o to odváži.

Hora sa stala posvätnou pre mnohých miestnych obyvateľov, ktorí sa hlásia ku kultu nákladnej dopravy založenom na záhadnom človeku – bohovi Johnovi Frumovi. Postava Johna Fruma je zahalená rúškom tajomstva, niektorí tvrdia, že ide o bieleho amerického vojaka, zatiaľ čo iní ho opisujú ako černocha v miestnom oblečení. Bez ohľadu na jeho skutočnú podobu je pre tých, ktorí veria, že ich povedie do svetlejšej budúcnosti, bohom. Podľa niektorých John Frum v skutočnosti žije priamo v hore Yasur a jednoducho čaká na svoje znovuzrodenie.

Mount Yasur

Aj keď je nepravdepodobné, že záhadný zázračný muž žije v stave plamennej nesmrteľnosti hlboko vo vnútri sopky, ohne hory Yasur napriek tomu vzbudzujú úctu.

Vanuatu ponúka ďalšie miesta

Vanuatu - Krátke info

Vanuatu, vlajka

Miestny názov: Vanuatu
Hlavné mesto: Port Vila
Úradné jazyky: bislama, francúzština, angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 30. júla 1980
Rozloha: 12189 km²
Časové pásmo: UTC +11:00
Mena: vanuatuský vatu
Kód meny: VUV
Kurz (za 1 € dostaneš): 128.923 VUV
Medzinárodný kód krajiny: VU
Internetová doména: .vu
Predvoľba telefónneho čísla: +678

Blízke miesta do +/- 300km