Skip to content

Vemerana

Ostrovná republika získala nezávislosť na pár mesiacov roku 1980.

Približná doba čítania: 3 minúty

Po štyroch rokoch v nacistickom koncentračnom tábore bol Michael Oliver na autoritárske prejavy všetkého druhu ako sa patrí alergický a na nacionalistické reči rovnako tak. Pravda, po vojne získal americké občianstvo a taktiež veľmi slušný majetok, ale stále bol hodne citlivý na akékoľvek prejavy represie, už iba v zárodku. Kapitalizmus v USA zďaleka nebol tak nespútaný, ako si Oliver predstavoval. Založil preto nadáciu Phoenix Foundation, ktorej cieľom bola podpora skutočného libertariánského štátneho zriadenia.

Vlajka Vemerana

V tú chvíľu vstúpil do deja Jimmy Stevens, bývalý šofér buldozéru a potom vodca pseudo-náboženskej sekty na plný úväzok. Mimoto mal veľké politické ambície vo svojej vlasti, na pacifickom ostrove Espritu Santo, čo zase vyhovovalo záujmom Michaela Olivera. Skvelý rečník Stevens sám seba videl v roli novodobého Mojžiša. V roku 1980 bol jeho ostrov súčasťou britsko-francúzskeho kondominia, ktoré pomaly smerovalo k nezávislosti, ale Stevens, podporovaný bohatou Oliverovou organizáciou, mal trochu iné plány.

Vlastnoručne sa postavil do čela jednotky ozbrojenej lukmi a šípmi, vytiahol na miestny úrad, ovládol ho a vyhlásil na ostrove nezávislý štát Vemerana. A hneď mu prišli k duhu tradičné koloniálne spory – Briti nový štát neuznali, zato Francúzi áno. Británia pohrozila vyslaním vojska, Francúzsko proti tomu protestovala. Stevens dal okamžite po vzniku Vemerana priechod svojmu libertariánskemu založeniu a oženil sa naraz s 25 ženami.

Vemerana

Obratom získal nezávislosť i zbytok súostrovia, čo zodpovedalo pôvodnému plánu oboch koloniálnych mocností. Nový štát Vanuatu bez problémov získal diplomatické uznanie mnohých krajín. Jeho vláda potom o pomoc s odbojným Stevensom požiadala susednú Papuu Novú Guineu, ktorá ochotne súhlasila. Papuánski vojaci sa vylodili na ostrove, skonfiškovali slušné zásoby lukov a šípov a nezávislý štát Vemerana prestal existovať. Jimmyho Stevensa zatkli a odsúdili na štrnásť rokov do väzenia. Jeho pád znamenal i koniec snov Michaela Olivera o štáte, kde vládnu ničím nerušené zákony laissez-faire a neexistuje tu žiadny typ regulácie.

Vanuatu ponúka ďalšie miesta

Vanuatu - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Vanuatu
Hlavné mesto: Port Vila
Úradné jazyky: bislama, francúzština, angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 30. júla 1980
Rozloha: 12189 km²
Časové pásmo: UTC +11:00
Mena: vanuatuský vatu
Kód meny: VUV
Kurz (za 1 € dostaneš): 127.136 VUV
Medzinárodný kód krajiny: VU
Internetová doména: .vu
Predvoľba telefónneho čísla: +678

Blízke miesta do +/- 300km