Skip to content

La Chureca

Najväčšia skládka odpadu v celej Strednej Amerike je domovom komunity, ktorá sa živí týmto odpadom.

Približná doba čítania: 3 minúty

V Nikaragui sa nachádza obrovská otvorená skládka komunálneho odpadu známa ako La Chureca (slangovo “mestská skládka”), ktorá prilákala komunitu extrémne chudobných občanov, ktorí prišli do krajiny, aby si zarobili na živobytie, a už ju nikdy neopustili.

Skládka odpadu, Nikaragua

Obrovská skládka, ktorá sa nachádza na viac siedmych štvorcových kilometroch v nikaragujskom meste Managua, vznikla krátko po zemetrasení, ktoré začiatkom 70. rokov 20. storočia zničilo väčšinu mesta. Trosky a odpad boli na toto miesto privezené a vznikla tak najväčšia skládka v Strednej Amerike. Krátko po jej vytvorení začali na skládku prichádzať zbedačení obyvatelia okolitých oblastí, aby zistili, aké zvyšky alebo cennosti sa dajú z odpadu vytriediť. Ako skládka rástla, rástol aj počet smetiarov.

Skládka odpadu, Nikaragua

Zatiaľ čo väčšina zamestnancov, ktorí sa hlásili na skládku, jednoducho prišla na deň a po skončení odišla, niektorí začali na mieste jednoducho zostávať a čoskoro sa z nich stala stála komunita. Niektorí si z odpadkov postavili provizórne chatrče, iní väčšie domy s plotmi a záhradami. Skupina stálych obyvateľov sa nakoniec rozrástla na viac ako tisíc obyvateľov, ktorí sa vydávali do mora odpadkov, aby hľadali cenné kusy kovu alebo plastu, ktoré by mohli predať alebo použiť vo svojich stavbách, alebo jednoducho hľadali jedlo.

Skládka odpadu, Nikaragua

V určitom období bola populácia “Churequeros”, ako sa im hovorí, takmer z 50 % mladšia ako osemnásť rokov a žila v neustálom ohrození chorobami, divými zvieratami, jedmi a množstvom ďalších strašných podmienok, ktoré so sebou prináša život na smetisku. V posledných rokoch došlo k určitému zlepšeniu, keď bol vybudovaný spracovateľský a recyklačný závod, ktorý teraz zamestnáva a poskytuje domov stovkám ľudí žijúcich na tomto mieste.

Nikaragua ponúka ďalšie miesta

Nikaragua - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Nicaragua
Hlavné mesto: Managua
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 15. september 1821
Rozloha: 129494 km²
Časové pásmo: UTC -6:00
Mena: córdoba
Kód meny: NIO
Kurz (za 1 € dostaneš): 39.997 NIO
Medzinárodný kód krajiny: NIC/NI
Internetová doména: .ni
Predvoľba telefónneho čísla: +505

Blízke miesta do +/- 300km