Skip to content

Trh Medebar

Odpad z celej Eritrey nachádza nový život na tomto trhu pod holým nebom, kde je recyklácia životným štýlom.

Približná doba čítania: 3 minúty

Hromady vyradeného kovu, gumy, dreva a plastov vítajú pracovníkov aj návštevníkov trhu Medebar v Asmare. Zvárači a remeselníci tu opätovne využívajú odpad na výrobu nových kuchynských potrieb, nábytku, bicyklov, domácich potrieb a ďalších predmetov v hlavnom meste Eritrey.

Dielňa pod holým nebom sa v predkoloniálnych časoch využívala ako obchodné centrum pre karavány, kým taliansky architekt Odoardo Cavagnari začiatkom 90. rokov 20. storočia, približne tri desaťročia po tom, čo Taliansko obsadilo a kolonizovalo Eritreu, mesto Asmara nanovo navrhol. Od samého začiatku bol trh Medeber snom recyklátorov kovového šrotu a vyslúžilých strojov. Inovatívni remeselníci a majstri znovu vytvorili základné predmety, ktoré boli v Eritrei buď veľmi vzácne, alebo mimoriadne drahé kvôli vysokým talianskym dovozným poplatkom. Hoci koloniálne dane a clá sú už dávno minulosťou, ručná práca mederbarských remeselníkov naďalej vypĺňa medzeru v cenovej dostupnosti. Pece zo sudov od oleja, lopaty z rámov áut a hrnce z roztavených nádob na potraviny – vynaliezavosť tu nepozná hraníc.

Samotní zvárači z Medebaru sú rovnako ikonickí ako trh a sú známi svojimi jedinečnými ručne vyrábanými zváračskými maskami z kartónu, plastu a iných nájdených predmetov. Jedným z najznámejších nálezov na trhu sú šida, sandále vyrobené zo starých gumených pneumatík, ktoré boli počas eritrejskej vojny za nezávislosť také dôležité, že im je v Asmare venovaná obrovská socha.

Druhým, hoci nemenej pôsobivým lákadlom Medebaru je menšia oblasť s korením, kde elektrické mlynčeky drviace ingrediencie pridávajú do elektrickej kakofónie trhu ďalšiu vrstvu chuti. Najznámejšie korenie sa nazýva berbere, silná chuť, ktorá je charakteristická pre väčšinu eritrejskej kuchyne. V Medebari majú svoj obchod aj umelci, ktorí predávajú šatky, tašky, hlinené hrnčeky na kávu, náboženské ikony a iné.

Niektoré časti trhu boli zničené pri požiari v roku 2019, ale trh pod holým nebom zostal z veľkej časti nedotknutý a naďalej je aktívnym pracoviskom. Trh Medebar nájdu návštevníci za pravoslávnym kostolom Nda Mariam v Asmare a mali by vojsť cez poschodovú tehlovú bránu a zakončenú kamennou vežičkou.

Eritrea ponúka ďalšie miesta

Trh Medebar

Eritrea - Krátke info

Miestny názov: ኤርትራ
Hlavné mesto: Asmara
Úradné jazyky: angličtina, arabčina, tigriňa
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 24. mája 1993
Rozloha: 117600 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: nakfa
Kód meny: ERN
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR ERN
Medzinárodný kód krajiny: ERI/ER
Internetová doména: .er
Predvoľba telefónneho čísla: +291

Blízke miesta do +/- 300km