Skip to content

Vrakovisko Al Wukair

V púšti chátra približne 20 000 nechcených vozidiel pokrytých prachom.

Približná doba čítania: 2 minúty

Šrotovisko v Al Wukair je vzdialené len 12 míľ od centra Dauha, ale sotva by mohlo byť odlišnejšie. Keď necháte za sebou oslnivé panorámy mesta a vydáte sa smerom na juhozápad, narazíte na púšť, ktorá pripomína skôr “Šialeného Maxa” než romantické zvlnené duny. To neznamená, že by toto miesto bolo bez kúzla, ale je to iný druh pôvabu.

Na obrovskom šrotovisku sa v každom okamihu nachádza približne 20 000 vozidiel vrátane osobných áut, džípov, nákladných áut, autobusov, bagrov, nakladačov, buldozérov, miešačiek cementu, žeriavov a iných stavebných strojov. Sú tu aj motorky, buginy, vodné skútre, lode a takmer všetky dopravné prostriedky, na ktoré si len spomeniete. Tieto vozidlá môžu byť relatívne nové, staré, historické alebo starožitné. Môžu byť nedotknuté, poškriabané, zanedbané, čiastočne zdemolované, úplne zdemolované alebo spálené na nepoznanie.

Al Wukair Scrap Yard

Prechádzka nekonečnými radmi vozidiel pokrytých prachom je zvláštnym zážitkom, ktorý evokuje postapokalyptické predstavy. Je v tom pocit krásy, že každé vozidlo bolo kedysi cenné a možno aj vzácne, a teraz doslova zbiera prach a čaká na to, aby sa premenilo a znovuzrodilo ako niečo iné než ono samo. Nemôžete si pomôcť, ale musíte sa zastaviť a obdivovať.

Vozidlo zostáva na šrotovisku v priemere štyri mesiace, počas ktorých sa pokúšajú kontaktovať registrovaného majiteľa. Ak si vozidlo nikto nevyzdvihne, zvyčajne sa rozoberie a zlisuje, pripravené na recykláciu a opätovné použitie – zvyčajne na stavebné účely. Historické vozidlá zvyčajne neprechádzajú týmto procesom, ale sú uložené v oddelenej časti zberného dvora a raz ročne sa koná aukcia, na ktorej sa predajú záujemcom s najvyššou ponukou.

Katar ponúka ďalšie miesta

Katar - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: قطر
Hlavné mesto: Dauha
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: emirát
Dátum vzniku: 3. septembra 1971
Rozloha: 11581 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: katarský rijál
Kód meny: QAR
Kurz (za 1 € dostaneš): 3.911 QAR
Medzinárodný kód krajiny: QAT
Internetová doména: .qa
Predvoľba telefónneho čísla: +974

Blízke miesta do +/- 300km