Ľadové medvede na opustenej meteorologickej stanici

Ľudia z tohto miesta odišli asi pred 30 rokmi. Teraz miesto vedcov zaujala divoká príroda.

Približná doba čítania: [cas_citania]

Opustená meteorologická stanica na ostrove Kolyuchin v Čukotskom mori sa stala domovom a ihriskom pre zvedavé ľadové medvede. Ohromujúce fotografie divokej prírody zverejnil ruský fotograf Dmitrij Kokh.

ostrov Kolyuchin, Čukotka, Rusko

Táto fotografia ľadového medveďa v okne s názvom “Dacha Season” si nedávno vyslúžila titul najlepšej snímky divokej prírody v antropogénnom prostredí v súťaži organizovanej časopisom National Geographic.

Ostrov Kolyuchin sa nachádza na severovýchode Ruska na Čukotke. Najbližšia osada je vzdialená len niečo vyše 14 kilometrov po vode, ale približne deväť mesiacov v roku je more okolo ostrova pokryté ľadom.

Na ostrove Kolyuchin sa nenachádzajú žiadne obydlia (hoci archeológovia zistili, že tieto miesta boli obývané už pred 1 500 rokmi). V roku 1934 tu sovietski vedci vybudovali polárnu stanicu Severnej morskej cesty. Fungovala až do roku 1992, keď ju zatvorili. Ostrov bol potom opustený.

Teraz je táto stanica opustená a drevené domy polárnikov sú hlavnou atrakciou ostrova. Po zatvorení stanice si zvieratá a vtáky znovu získali svoje prirodzené prostredie. Občas ich navštevujú vedci alebo výskumníci, ako aj príležitostní turisti. Okrem ľadových medveďov tu žijú aj mrože a rôzne druhy arktických vtákov.

“Ľudia prichádzajú a odchádzajú, ale medvede tu budú žiť vždy,” komentujú ľudia na sociálnych sieťach.

Rusko ponúka ďalšie miesta

Rusko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Россия
Hlavné mesto: Moskva
Úradné jazyky: ruština
Štátne zriadenie: federatívna poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 17128426 km²
Časové pásmo: [actual_time]
Mena: ruský rubeľ
Kód meny: RUB
Kurz (za 1 € dostaneš): [prepocet_kurzu mena=”RUB”] RUB
Medzinárodný kód krajiny: RUS/RU
Internetová doména: .ru
Predvoľba telefónneho čísla: +7