Skip to content

Stanica Leningradskaya

Táto opustená antarktická výskumná stanica je sovietskym duchom zamrznutým v čase.

Približná doba čítania: 2 minúty

Na skalnatom výbežku v oblasti Victoria Land v Antarktíde sa nachádza opustená sovietska výskumná stanica Leningradskaya, ktorá sa síce už desaťročia nepoužíva, ale stále tam stojí ako duch ZSSR.

Leningradskaya

Stanicu Leningradskaya, postavenú v roku 1971, založila sovietska antarktická expedícia ako celoročnú výskumnú základňu, ktorá by im uľahčila štúdium. Základňa zostala v prevádzke celých 20 rokov a umožnila ruským vedeckým tímom študovať všetko od meteorológie cez magnetizmus až po oceánológiu. Počas svojho pôsobenia bola základňa, ktorá sa nachádza na vrchole vysokého útesu, vystavená extrémnym vetrom a búrkam, ktoré robili zo života na základni strastiplnú záležitosť. V roku 1991 bola stanica napokon evakuovaná po rozpade Sovietskeho zväzu a financovanie základne bolo zastavené.

V čase, keď bola základňa opustená, jednotlivé chatky jednoducho stáli prázdne a zachytávali ľad. Väčšina starých chát bola ponechaná tak, ako bola, s neporušenými zásobami a vybavením, s myšlienkou, že jedného dňa sa výskumníci môžu vrátiť a pokračovať tam, kde skončili. Väčšina chatiek sú hranaté budovy, ktoré vyzerajú trochu nevýrazne a hrdzavo, hoci jedna z budov má na streche guľu pripomínajúcu minaret.

Leningradskaya

V priebehu rokov diskutovala novo založená Ruská antarktická expedícia o zámeroch znovu otvoriť základňu, ale nikdy sa nič neuskutočnilo. Rusko vyslalo na miesto ľadoborce, čo môže signalizovať obnovený záujem o znovuotvorenie základne, ale zatiaľ sa nič neudialo.

Leningradskaya

Antarktída ponúka ďalšie miesta

Antarktída - Krátke info

, vlajka

Úradné jazyky: angličtina
Rozloha: 14200000 km²
Časové pásmo: UTC +12:00
Medzinárodný kód krajiny: ATA/AQ
Internetová doména: .aq
Predvoľba telefónneho čísla: +672