Skip to content

Libérijské národné múzeum

Komplexné múzeum venované najstaršej nezávislej africkej republike

Približná doba čítania: 2 minúty

Keďže dve ničivé občianske vojny vrhajú tieň na jej moderný obraz, často sa zabúda na to, že Libéria bola prvou africkou republikou, ktorá vyhlásila svoju nezávislosť – čo sa jej podarilo už v roku 1847. Ešte pôsobivejšia je skutočnosť, že tento malý národ, založený malou skupinou, ktorá povzbudzovala slobodných Afroameričanov k migrácii do Afriky, dokázala udržať svoju suverenitu tvárou v tvár intenzívnej európskej kolonizácii, ktorá po jej skončení ponechala takmer 90% celkovej pevniny kontinentu v rukách cudzích mocností.

Dnes sú Libérijčania plný hrdosti – a to sa plne odzrkadľuje v Libérijskom národnom múzeu. Inštitúcia sídli v starom výkonnom sídle v centre mesta Monrovia, ktoré bolo poškodené a vyplienené počas oboch občianskych vojen, ale ktoré bolo následne za pomoci UNESCO opravené a renovované.

Zatiaľ čo veľkú časť zbierky múzea odniesli povstalci a miestny obyvatelia využívajúci chaos druhej občianskej vojny v Libérii, zostalo v priestoroch niekoľko kľúčových artefaktov vrátane 250 rokov starého jedálenského stola, ktorý kráľovná Viktória darovala prvému prezidentovi Libérie Josephovi Jenkinsovi Robertsovi.

V súčasnosti má prízemie múzea pôsobivú zbierku hudobných nástrojov, masiek a iných remeselných predmetov, ktorú poskytuj náhľad k pôvodným kmeňom a tradíciám krajiny, zatiaľ čo druhé a tretie poschodie zaznamenáva, založenie, výzvy a úspechy krajiny vrátane nedávnej epidémie eboly.

Libéria ponúka ďalšie miesta

Libérijské národné múzeum

Libéria - Krátke info

Miestny názov: Liberia
Hlavné mesto: Monrovia
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 26. júl 1847
Rozloha: 111369 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: libérijský dolár
Kód meny: LRD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR LRD
Medzinárodný kód krajiny: LBR/LR
Internetová doména: .lr
Predvoľba telefónneho čísla: +231

Blízke miesta do +/- 300km