Skip to content

Loď duchov “Tamaya 1” v Robertsport

Po niekoľkých týždňoch rádiového ticha sa tento opustený ropný tanker vyplavil na odľahlú pláž v Libérii. 

Približná doba čítania: 2 minúty

V roku 2016 sa táto tajomná loď s názvom Tamaya 1 vyplavila na brehy Robertsport v Libérii. Po vyplavení 60 metrov dlhej lode na breh trvalo vládnym úradníkom niekoľko dní, kým si uvedomili, čo sa stalo, keďže libérijské pobrežie je zväčša nemonitorované. O dva dni neskôr sa vládni predstavitelia dozvedeli o záhadnej lodi na svojom pobreží, pobrežná stráž sa nalodila na plavidlo, aby ho vyšetrila. Záchranné člny chýbali a po posádke nebolo ani stopy. Ministerstvo národnej obrany vydalo vyhlásenie, v ktorom sa uvádza, že mostík bol ” pohltený požiarom” a všetky dokumenty na palube lode zhoreli na popol.

Tamaya 1

Začali sa šíriť teórie o príčine. Tamaya 1 bol ropný tanker smerujúci do Dakaru v Senegale, ktorý naposledy videli približne tri týždne predtým, ako ho vyplavilo na pláž v Robertsport. Niektorí mali podozrenie, že posádka a loď sa stali obeťami pirátstva. Táto teória bola vyvrátená, keďže posledná známa poloha plavidla bola mimo výsostných vôd, v ktorých zvyčajne operujú pirátske skupiny.

Niekoľko mesiacov po incidente prišiel údajný majiteľ, nigérijský štátny príslušník Robert M. Saigba, do Libérie, aby sa stretol s vládnymi úradníkmi. Saigba tvrdil, že posádka bola nútená opustiť loď rybárskeho plavidla a zanechať za sebou Tamayu a ich záchranný čln. Záchranný čln sa neskôr našiel vyplavený v Edine v Libérii, približne 125 míľ odtiaľto.

Libéria ponúka ďalšie miesta

Libéria - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Liberia
Hlavné mesto: Monrovia
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 26. júl 1847
Rozloha: 111369 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: libérijský dolár
Kód meny: LRD
Kurz (za 1 € dostaneš): 212.596 LRD
Medzinárodný kód krajiny: LBR/LR
Internetová doména: .lr
Predvoľba telefónneho čísla: +231

Blízke miesta do +/- 300km