Skip to content

Múzeum vojenskej histórie v Drážďanoch

Jedno z najväčších múzeí vojenskej histórie v Nemecku

Približná doba čítania: 3 minúty

Toto múzeum je možno tým najodvážnejším a najtrúfalejším vojenským múzeum na svete. Väčšina podobných inštitúcií sa sústreďuje na prezentáciu vojenského vybavenia a bývalé vojenské úspechy, nezriedka prehnane oslavným spôsobom. Drážďanské múzeum však nazerá na vojnu zo širokého uhla a nevyhýba sa ani tým najtemnejším a najdepresívnejším aspektom.

Skladá sa z dvoch hlavných častí. Jedna je tradičnejšia a organizovaná prevažne chronologicky. Pokrýva dve svetové vojny aj nasledujúce obdobia viac-menej až do súčasnosti vrátane operácií NATO a boja proti terorizmu. Oveľa zaujímavejšou je však tá druhá, modernejšia časť múzea, a to aj svojou architektúrou, ktorá je dielom medzinárodne uznávaného Daniela Libeskinda. Libeskind sa tiež preslávil dizajnom Židovského múzea v Berlíne. V prípade drážďanského múzea navrhol klin zo skla a z kovu, ktorý sa akoby zarezal priamo do stredu západného krídla starej budovy. Vnútorná expozícia je rozdelená na niekoľko tém vrátane takých prekvapivých ako “vojna a móda”, “vojna a hra”, “hudba a armáda” alebo “vojna a jazyk”. Najponurejšou časťou je, prirodzene, sekcia “vojna a smrť”. Má samostatný vchod s upozornením, ktoré návštevníkov varuje pred názornými exponátmi, aby sa mohli rozhodnúť, či ju radšej nechcú preskočiť.

Keďže sa múzeum nachádza v Drážďanoch, počiatočnou témou modernej výstavy v novom krídle, priamo pod klinom, ktorý vytŕča z budovy, je katastrofálne letecké bombardovanie mesta Spojencami vo februári 1945. Kľúčovými exponátom tejto časti výstavy je kus drážďanského chodníka spáleného ohnivou búrkou. Keď pokračujete ďalej, narazíte na ďalšie vizuálne pôsobivé exponáty, napríklad zbierku rôznych rakiet, ktoré visia zo stropu na drôtoch, akoby na vás padali.

Nemecko ponúka ďalšie miesta

Nemecko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Deutschland
Hlavné mesto: Berlín
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: parlamentná spolková republika
Dátum vzniku: 3. októbra 1990
Rozloha: 357385 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: DEU/DE
Internetová doména: .de
Predvoľba telefónneho čísla: +49

Blízke miesta do +/- 300km