Skip to content

Luster vo Veľkej mešite sultána Qaboosa

V tejto veľkolepej mešite sa nachádza druhý najväčší luster na svete.

Približná doba čítania: 3 minúty

V roku 1992 sultán Qaboos rozhodol, že Omán potrebuje novú veľkú mešitu, a bola vyhlásená súťaž na výber výtvarného návrhu. Vybraný plán bol taký megalomanský a grandiózny, že jeho realizácia trvala niekoľko rokov. Nakoniec mešitu slávnostne otvorili 4. mája 2001 na oslavu 30 rokov sultánovej vlády.

Neprehliadnuteľná stavba postavená z indického pieskovca je druhou najväčšou mešitou na svete a je schopná pojať naraz až 20 000 veriacich na celkovej ploche 416 000 m². Centrálna kupola je vysoká 50 metrov a podlaha s rozlohou 1 280 metrov štvorcových je prikrytá jediným kusom koberca, ktorý je ručne utkaný stovkami remeselníkov a ja zafarbený tradičnými rastlinnými farbivami. Samotný kus perzského koberca je zložený z 1 700 milióna uzlov, ktorého výroba trvala približne 27 mesiacov a váži neuveriteľných 21 ton.

Majstrovským dielom tohto zázraku islamskej architektúry je obrovský luster zavesený vysokou nad modlitebňou pre mužov. V čase svojho vzniku to bol najväčší interiérový luster na Zemi a má zhruba veľkosť malého domčeka.

mešita sultána Qaboosa

Samotnej konštrukcii tohto lustra treba dôverovať. Obrovské svietidlo s drahokamami má rozmery 14 metrov na výšku, 8 metrov na šírku a váži okolo 9 ton. Je ozdobený 600 000 kusmi krištáľu zdobeného zlatom a má v sebe dokonca aj malé schodisko, aby pracovníci mohli vykonávať údržbu, napr. pri výmene žiaroviek, ktorých je tu viac ako 100.

V čase výstavby mešity bol luster a ručne tkaný koberec najväčšie na svete, ale mešity v Spojených arabských emirátoch a Katare odvtedy inštalovali väčšie verzie, aby prekonali rekord. Bez ohľadu na to, je veľká mešita sultána Qaboosa zázrak, ktorý by si si nemal nechať ujsť pri návšteve ománskeho hlavného mesta Maskat.

mešita sultána Qaboosa

Toto je jedna z mála mešít v Ománe, ktorá umožňuje návštevu nemoslimských návštevníkov. Pri vstupe a pri prehliadke treba dodržiavať ich pravidlá. Deti do 10 rokov majú zakázaný vstup do modlitebných sál a v modlitebni sa nesmie jesť ani spať, či používať mobilné telefóny. Ženy musia mať zakryté vlasy.

Omán ponúka ďalšie miesta

Omán - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: عُمان
Hlavné mesto: Maskat
Úradné jazyky: arabčina, balúčtina
Štátne zriadenie: absolutistická monarchia
Dátum vzniku: 1. januára 1971
Rozloha: 309550 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: rial
Kód meny: OMR
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR OMR
Medzinárodný kód krajiny: OM
Internetová doména: .om
Predvoľba telefónneho čísla: +968

Blízke miesta do +/- 300km