Skip to content

Ljubljanská mešita

Prvá slovinská mešita je pozoruhodnou kombináciou islamskej a modernistickej architektúry.

Približná doba čítania: 2 minúty

Moslimské kultúrne centrum v Ljubljane, dokončené v roku 2020, je domovom jednej z najkrajšie navrhnutých moderných mešít v Európe. Moderný dizajn a tenký, ostrý minaret vo vás vyvolávajú dojem, že si vstúpil do raketového odpaľovacieho zariadenia.

Mešita, ktorá sa nachádza v polo-priemyselnej oblasti slovinského hlavného mesta a pojme až 1 400 ľudí, je srdcom islamského kultúrneho centra pozostávajúceho zo šiestich budov. Všetky budovy sú vyrobené z bieleho betónu v kombinácii s prvkami z ocele, skla a dreva. Vo vnútri mešity sa odvážne vyníma veľká modrá kupola. Medzi ďalšie prvky patrí hlavná modlitebná sála, samostatný minaret s výškou 40 metrov, vzdelávacie centrum, telocvičňa, park a reštaurácia.

Ljubljanská mešita je prvou mešitou v krajine. Moslimská komunita v Slovinsku sa o jej výstavbu usilovala celé desaťročia, pričom prvá žiadosť o výstavbu mešity bola podaná v roku 1969, keď bolo Slovinsko ešte súčasťou bývalej komunistickej Juhoslávie. Komunita napokon získala povolenie začiatkom roku 2000, ale narazila na odpor pravicových skupín, ktoré sa snažili projekt zastaviť, ale súdy ich žiadosti zamietli.

Ljubljanská mešita

Po tom, čo plány na výstavbu na inom mieste stroskotali, sa v roku 2008 podarilo získať miesto, kde mešita stojí, a v roku 2013 bol položený jej základný kameň. Mešita bola otvorená pre verejnosť vo februári 2020. Jej výstavba stála neuveriteľných 34 miliónov eur, pričom veľkú časť týchto peňazí daroval Katar. Zvyšok vyzbierala moslimská komunita v Slovinsku.

Slovinsko ponúka ďalšie miesta

Slovinsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Slovenija
Hlavné mesto: Ľubľana
Úradné jazyky: slovinčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 25. júna 1991
Rozloha: 20271 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: SVN/SI
Internetová doména: .si
Predvoľba telefónneho čísla: +386

Blízke miesta do +/- 300km