Skip to content

Maják Kjeungskjær

Maják Kjeungskjær je jediný a najvýraznejší osemhranný maják v Nórsku

Približná doba čítania: 2 minúty

Nórska regionálna oblasť Trøndelag je vďaka svojej geografickej polohe známa nepredvídateľnými výkyvmi počasia, ktoré najmä v minulosti predstavovali hrozbu pre rušnú lodnú prepravu. Pobrežný maják Kjeungskjær postavili v roku 1880, aby zvýšili bezpečnosť na mori v nočných hodinách, a dodnes sa v pôvodnej podobe vyníma na malom skalnatom ostrovčeku.

Maják Kjeungskjaer

Kamenná veža s výškou 17 a pol metra má na pôdoryse neštandardný tvar osemuholníka a okrem toho sa od ostatných majákov líši výrazným červeným náterom po celom obvode stavby. Návštevníkom severskej krajiny fjordov sa naskytuje lákavá možnosť vymeniť klasický hotel za výnimočné ubytovanie v jednom z desiatok majákov po celom Nórsku. Maják Kjeungskjær si možno prenajať rovnako ako akýkoľvek prázdninový dom v tejto lokalite, no iba v období od začiatku mája do konca augusta, preto si záujemcovia o tento typ ubytovania musia rezervovať termín s dostatočným predstihom. Päťposchodová budova majáka má z hľadiska typov ubytovania charakter apartmánu s kuchyňou, kúpeľňou, toaletou, obývačkou a so spacou kapacitou pre minimálne 20 ľudí.

Maják Kjeungskjaer

V období pred automatizáciou majáka v ňom trvalo býval strážca s celou rodinou vrátane detí, ktoré nemali možnosť navštevovať mestskú školu, preto v majáku prebýval aj ich súkromný učiteľ. Dnes maják patrí k najobľúbenejším stavbám v regióne a návštevníkov neodrádza ani vrtkavé počasie či dostupnosť obmedzená iba na tri mesiace v roku.

Maják Kjeungskjaer

Nórsko ponúka ďalšie miesta

Nórsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Norge
Hlavné mesto: Oslo
Úradné jazyky: nórčina, lapončina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 7. jún 1905
Rozloha: 385207 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: nórska koruna
Kód meny: NOK
Kurz (za 1 € dostaneš): 11.362 NOK
Medzinárodný kód krajiny: NOR/NO
Internetová doména: .no
Predvoľba telefónneho čísla: +47

Blízke miesta do +/- 300km