Skip to content

Maják na Stannard Rock

Práca strážcu majáku na Stannard Rock bola nebezpečná, ale nejakú výhodu predsa mala. Útes je jedným z najlepších miest v Amerike pre lov pstruhov.

Približná doba čítania: 4 minúty

Najosamelejšieho majáku v Severnej Amerike sa more nikdy ani nedotklo. Odolal nárazom viac ako deväťmetrových vĺn, poradil si s viac než tri metre silnými ľadovými krami a ustál vetry tak silné, že sa jeho strážci museli priviazať povrazmi, aby ich neodnieslo. Ale jeho svetlo nikdy neožarovalo nič len sladkú vodu.

Uprostred Horného jazera – plochy veľkej ako Rakúsko – sa pod vodou skrýva hora. Vyčnieva sotva meter nad hladinu, viac ako štyridsať kilometrov od pevniny. V roku 1835 ju nečakane objavil kapitán Charles Stannard a roztriasol sa strachom, ako by uvidel prízrak. Neskôr, keď už Veľkými jazerami križovalo viac obchodných trás, tam bolo umiestnené svetlo, aby varovalo pred nebezpečím. Postaveniu majáku však predchádzala komplikovaná a nákladná cesta; dvadsať rokov sa jednalo a ďalších päť pracovalo.

Maják na Stannard Rock

Čas na Stannard Rock plynul svojim vlastným tempom. V roku 1904 sa strážca majáku Edward Chambers a jeho traja pomocníci dozvedeli o víťazstve Theodora Roosevelta až päť týždňov po prezidentských voľbách. Rovnakú zimu sa loď, ktorá ich mala previezť na pevninu, kvôli ľadu o mesiac oneskorila. Keď na Stannard Rock konečne pristála, všetci štyria muži, zúfalí a hladní, sa práve s malým člnom chystali podniknúť sebevražednú cestu cez zamrznuté jazero.

O niečo neskôr bola na skale zriadená rozhlasová stanica, vďaka nej sa túžba tunajších strážcov zmiernila. Krátke vlny utvárali nad vodou most zo slov klenúci sa až k ich kolegom v majáku Marquette. Tí sídlili na pevnine a čítali osamelým strážcom dopisy od ich manželiek, telegramy pobrežnej hliadky a novinové články, ktoré ich udržovali v spojení so svetom.

Budúcnosť majáku na skale Stannard Rock bola poznamenaná tragickou udalosťou. V noci z 18. na 19. júna 1961 otriasol jeho skladiskom strašlivý výbuch priživení štyrmi tisícami litrami benzínu a propánu. Walter Scobie akurát spal v hornej miestnosti, okamžite sa prebudil a prudko vyskočil zo svojej postele. Oscar Daniel – údržbár, ktorý nastúpil predchádzajúci deň – uviazol pod dverami. Keď Richard Horne uvidel, ako prúd unáša záchranný čln, vrhol sa do vody, aby sa ho pokúsil dostať späť. Strážca William Maxwell nemal šťastie a na mieste zahynul. O tri dni neskôr ľadoborec Woodrush priplával až k majáku. Kvôli hustému dymu sa nikomu z posádky nepodarilo preniknúť do veže, ničmenej vonku našli troch mužov schúlených pod plachtou. Strážci majáku prežili na prístavnom mostíku vďaka fľaši s kečupom s dvom plechovkám fazule.

I keď bol maják opravený, nikto už v ňom nikdy nebýval. Najosamelejšia strážna stanica v Severnej Amerike zostala ešte opustenejšia.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.07 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km