Skip to content

Ponte City Apartments

Tento najvyšší obytný dom v celej Afrike už má za sebou bohatú minulosť...

Približná doba čítania: 2 minúty

Táto 54 poschodová brutalistická stavba, ktorá dominuje siluete Johannesburgu, bola postavená v roku 1975. V tej dobe prikazovali mestské vyhlášky, že v časti Hllbrow môžu bývať len “biely” občania. Ponte City Apartments mal ponúkať luxusné byty s úchvatným výhľadom na mesto a obchodným centrom na spodných poschodiach. Na dvore o veľkosti 2 973 m² v strede budovy mal dokonca stáť umelý lyžiarsky svah.

Keď bolo v roku 1994 od rasovej segregácie upustené, z Hillbrow i Ponte CIty sa stalo semenisko kriminálnej aktivity, gangov a drogových dealerov. V strede budovy sa nahromadila kopa odpadkov až do výšky tretieho poschodia. Príbehy o ľuďoch, ktorí sa do nich vrhli z okien budovy, zapríčinili jej premenovanie na “centrum sebevrážd”. Mrakodrap sa nachádzal v tak zlom stave, že bol v roku 1998 podaný návrh na jeho využitie ako väznice.

Zatiaľ čo Hillbrow je stále centrom zločinu, Ponte City sa už zbavilo zlej povesti. Potom čo budova dvakrát zmenila majiteľa (v rokoch 2001 a 2007), prešla rozsiahlou renováciou, zavedením bezpečnostných opatrení a vyčistením odpadu na vnútornom dvore. Dnes je mrakodrap omnoho bezpečnejší ako na konci 20. storočia, a dokonca i víta návštevníkov na prehliadky.

mrakodrap v Johannesburgu

Južná Afrika ponúka ďalšie miesta

Južná Afrika - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: South Africa
Hlavné mesto: Pretória
Úradné jazyky: angličtina, afrikánčina, ndebelčina, pedi, sothčina, svazijčina, tsonga, tswančina, vendčina, xhoština, zuluština
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 31. máj 1961
Rozloha: 1221037 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: rand
Kód meny: ZAR
Kurz (za 1 € dostaneš): 20.425 ZAR
Medzinárodný kód krajiny: ZAF/ZA
Internetová doména: .za
Predvoľba telefónneho čísla: +27

Blízke miesta do +/- 300km