Skip to content

Matenadaran

Táto stredoveká zbierka rukopisov obsahuje niektoré z najtemnejších a najstarších textov na svete!

Približná doba čítania: 3 minúty

Arménsko má bohatú tradíciu scriptórií už viac ako tisícročie. Počas celého stredoveku bolo mnoho arménskych skrípt nájdených v mestách na pobreží Stredozemného mora, pri jazere Van (Turecko), v meste Jugha (Azerbajdžan), Tatev a na mnohých ďalších miestach. Ilustrované rukopisy boli zvlášť cenené, pretože boli vymaľované skutočným zlatom alebo striebrom.

Arménsko má nanešťastie dlhú históriu invázií a jeho knižnice boli mnohokrát vyplienené a vypálené. Unavení z tohoto stavu sa v roku 1959 sovietska arménska vláda rozhodla zakročiť a postavila mohutnú pevnosť na kopci v centre hlavného mesta s obrovským trezorom hlboko v zemi za účelom zhromaždiť čo najviac rukopisov.

Tak sa zrodil inštitút antických rukopisov: Mesrop Mashtots Institute. Názov je veľmi kostrbatý a ťažkopádny a od tej doby sa všeobecne nazýva Matenadaran, čo je kombináciou arménskych slov pre “pergamen” a “úložisko”. Pred budovou stojí socha menovca ústavu, Mesrop Mashtots, vynálezcu arménskej abecedy.

Medzi 23 000 rukopismi a 500 000 ďalšími dokumentami (cisárske a katolické dekréty, archívne periodiká, náboženské a teologické práce, spevníky, učebnice, …) nájdeš v najtemnejšie a najstaršie texty z ranného stredoveku. Existuje tu Lazariánske evanjelium z 9. storočia a tiež väzba z evanjelia zo 6 storočia vyrezávaná v slonovine. Evanjelium Vehamor, pravdepodobne pochádzajúce zo 7. storočia, je najstarším známym úplným arménskym rukopisom na svete. V inštitúte sú uschované aj rukopisy v iných jazykoch, od gréčtiny po etiópštinu a niektoré diela renomovaných zahraničných autorov, ktoré sa takmer stratili v histórii. Diela týchto autorov sú uložené v Metenadarane ako arménsky preklad.

Väzba
Väzba evanjelia zo 6. storočia

Arménsko ponúka ďalšie miesta

Arménsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Հայք
Hlavné mesto: Jerevan
Úradné jazyky: arménčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 29743 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: arménsky dram
Kód meny: AMD
Kurz (za 1 € dostaneš): 422.467 AMD
Medzinárodný kód krajiny: ARM/AM
Internetová doména: .am
Predvoľba telefónneho čísla: +374

Blízke miesta do +/- 300km