Skip to content

Ochtínska aragonitová jaskyňa

Vedel si, že táto naša jaskyňa je svetovým unikátom? Na svete sú nachádzajú len tri aragonitové jaskyne. V Argentíne, v Mexiku a u nás na Slovensku (ešte nejaké malé sa nachádzajú v Čechách, Španielsku a USA). Aj z tohto dôvodu by si si nemal nechať ujsť príležitosť navštíviť náš svetový unikát. Viacerí cestovatelia z celého sveta potvrdili, že máme najkrajšiu výzdobu

Jedinečnosť aragonitových jaskýň spočíva v tom, že uhličitan vápenatý tu kryštalizuje z aragonitu a nie z kalcitu, čo je typická forma všetkých ostatných jaskýň. Aragonit väčšinou vytvára obrovské hrudkovité bloky, ale v Ochtínskej aragonitovej jaskyni vyrastajú v pokrútených ihličnatých útvaroch, ktoré vyzerajú ako trs zamotaných vlasov. Jeho štruktúry sú veľmi jemné a pri najmenšom dotyku sa zlomia. Kryštálové štruktúry sú známe ako heliktity a dodnes neexistuje uspokojivé vysvetlenie ich formovania. Existuje viacero teórii formovania, ale žiadna nebola potvrdená.

Ochtínska aragonitová jaskyňa

Ochtínska aragonitová jaskyňa bola objavená náhodne v roku 1954, keď sa v blízkom okolí hľadali zdroje železnej rudy. Dovtedy jaskyňa nemala žiadne prírodné vchody. O 18 rokov neskôr bola jaskyňa sprístupnená a ročne ju navštívi len 30 000 ľudí.

Ochtínska aragonitová jaskyňa

Najpôsobivejšie z celej prehliadky je tzv. sála Mliečnej dráhy, ktorá je pokrytá bielymi trsmi aragonitu, ktoré žiara vo svetle žiarovky ako hviezdy na nočnej oblohe. Niektoré z najstarších kryštálov aragonitu v jaskyni sú staré približne 138 000 rokov!

Ochtinská aragonitová jaskyňa Ochtiná, 049 35 Ochtiná, Slovakia
48.664483,20.309151
Navštív web stránku
Stiahni si KML súbor
Slovensko - Krátke info

Slovensko
Miestny názov: Slovensko
Hlavné mesto: Bratislava
Úradné jazyky: slovenčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 1. januára 1993
Rozloha: 49035 km²
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: SVK/SK
Internetová doména: .sk
Predvoľba telefónneho čísla: +421