Skip to content

Socha pavúka

Po ničivom zemetrasení v Arménsku v roku 1988 inšpirovalo umelca k vytvoreniu sôch z kovového šrotu.

Približná doba čítania: 2 minúty

Jerevan môže príležitostného návštevníka prekvapiť množstvom verejného umenia. Jedným zo súčasných príkladov je socha pavúka na námestí Charlesa Aznavoura. Toto námestie, venované francúzskemu arménskemu spevákovi Charlesovi Aznavourovi, sa môže pochváliť viacerými pamiatkami vrátane kina Moskva, ruského divadla Stanislavského a obrovského pavúka.

Spider statue, Yerevan

Vznešené a strohé okolité budovy prispievajú k pôvabu tohto umeleckého diela. Pavúk je vyrobený z recyklovaných ozubených kolies, rúrok, pružín, skrutiek a iných mechanických predmetov. Za touto inštaláciou stojí umelec Ara Alekyan, ktorý je majstrom v zváraní kovového šrotu, aby vytvoril niečo nové a vzrušujúce.

Po zemetrasení v roku 1988, ktoré zničilo Arménsko, Alekyan pozoroval zrútené budovy a všimol si, že zhrdzavené a pokrútené kovové rámy vytvárajú lomené a kľukaté vzory. Inšpirovalo ho to a čoskoro potom začal experimentovať s médiom vyradeného kovu vo svojich umeleckých dielach.

Spider statue, Yerevan

Alekyan má charakteristický spôsob odhaľovania svojich diel: Zapáli ich. Zdôvodňuje to tým, že železo sa rodí z ohňa; práve ohňom dostáva určitý tvar a práve ohňom skladá rôznorodé kovové časti do sôch.

Arménsko ponúka ďalšie miesta

Arménsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Հայք
Hlavné mesto: Jerevan
Úradné jazyky: arménčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 29743 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: arménsky dram
Kód meny: AMD
Kurz (za 1 € dostaneš): 419.051 AMD
Medzinárodný kód krajiny: ARM/AM
Internetová doména: .am
Predvoľba telefónneho čísla: +374

Blízke miesta do +/- 300km