Skip to content

Gjumri a Spitak

Druhé najväčšie mesto Arménska v nedávnej minulosti postihlo ničivé zemetrasenie

Približná doba čítania: 2 minúty

Mesto Gjumri dostalo svoje meno až začiatkom 90. rokov. V cárskych časoch bolo známe ako Alexandropol, za Sovietov, keď bolo druhým najväčším mestom a dôležitým priemyselným centrom Arménskej sovietskej socialistickej republiky, zase ako Leninakan. Potom prišlo 7. decembra 1988 zemetrasenie s epicentrom neďaleko Spitaku, ktoré celú oblasť zdevastovalo. Zahynulo pri ňom 25 000 až 50 000 ľudí, nespočetne veľa sa ich zranilo a v mrazivej zime prišlo o strechu nad hlavou. V tejto zúfalej situácii požiadal ZSSR o pomoc aj zahraničie.

Gjumri, Arménsko

Počet obetí katastrofy skončil taký vysoký aj z toho dôvodu, že panelové obytné domy typické pre Brežnevovu éru boli do takejto oblasti náchylnej na zemetrasenia absolútne nevhodné. Budovy zo stalinistickej éry utrpeli oveľa menšie škody a robustné kamenné stavby z cárskych čias si počínali ešte lepšie. V Gjumri dodnes nájdete ruiny po zemetrasení, hoci sa mesto od tejto udalosti výrazne postavilo na nohy. Zrekonštruoval sa napríklad aj Kostol svätého Spasiteľa, čo padol za obeť tejto katastrofe.

Epicentrum zemetrasenia v roku 1988 sa nachádzalo neďaleko mestečka Spitak, ktoré ostalo kompletne zrovnané so zemou a prišlo o tretinu obyvateľstva. Tamojší cintorín je plný obetí tejto tragédie a dodnes ju tiež pripomína provizórna kaplnka z vlnitého plechu.

Spitak, Arménsko

Arménsko ponúka ďalšie miesta

Arménsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Հայք
Hlavné mesto: Jerevan
Úradné jazyky: arménčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 29743 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: arménsky dram
Kód meny: AMD
Kurz (za 1 € dostaneš): 422.486 AMD
Medzinárodný kód krajiny: ARM/AM
Internetová doména: .am
Predvoľba telefónneho čísla: +374