Skip to content

Kostol Katoghike

Tento malý stredoveký kostolík ukrytý v centre Jerevanu bol stratený a znovuobjavený - dvakrát.

Približná doba čítania: 3 minúty

Hoci tento malý arménsky kostolík existuje už od roku 1264, väčšinu svojej dlhej a zvláštnej histórie bol stratený, zabudnutý alebo neviditeľný.

Prvýkrát sa kostolík stratil v roku 1695, keď bola k západnej strane pôvodného stredovekého kostola pristavená trojloďová tufová kamenná bazilika s názvom Katoghike Church. Časom sa starý kostol plne začlenil do novej baziliky a nakoniec sa na malý historický skvost vo vnútri komplexu úplne zabudlo.

O niekoľko storočí neskôr, v roku 1936, sovietska vláda nariadila zbúranie baziliky a pri tomto procese bol kostolík z 13. storočia odkrytý. Protesty verejnosti a archeológov viedli úrady k tomu, aby zmenili postup a umožnili zachovanie pôvodnej stavby v blízkosti významného nárožia Jerevanu. Ďalší výskum odhalil, že kostol sa pôvodne volal Kostol svätého Atsvatsatsina a je jednou z mála stavieb, ktoré prežili veľké zemetrasenie, ktoré zničilo mesto v 17. storočí, čo z neho pravdepodobne robí najstarší zachovaný kostol v arménskom hlavnom meste.

Sovietskym úradom sa však tento dobre viditeľný Boží dom stále nepáčil, a tak okolo neho postavili jazykovedný inštitút, ktorý kostolík úplne zakryl pred zrakmi, a to napriek tomu, že sa nachádza na rohu dvoch rušných ulíc. Celé desaťročia stál ignorovaný a zabudnutý, skrytý pred mestským životom, ktorý sa odohrával len pár metrov od neho.

Kostol Katoghike, Jerevan

Po rozpade ZSSR a skončení obmedzení náboženstva bol stredoveký kostolík znovuobjavený – a znovu otvorený, pričom si ponechal názov Katoghike Church. Nakoniec bol jazykovedný ústav, ktorý kostol obklopoval, zbúraný a dnes je stavba z 13. storočia obklopená parkom a opäť dobre viditeľná pre všetkých, ktorí prechádzajú okolo, aj keď trochu zatienená väčším, moderným kostolom svätej Anny, ktorý bol neskôr postavený hneď za ním.

Arménsko ponúka ďalšie miesta

Kostol Katoghike

Arménsko - Krátke info

Miestny názov: Հայք
Hlavné mesto: Jerevan
Úradné jazyky: arménčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 29743 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: arménsky dram
Kód meny: AMD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR AMD
Medzinárodný kód krajiny: ARM/AM
Internetová doména: .am
Predvoľba telefónneho čísla: +374

Blízke miesta do +/- 300km