Skip to content

Kostol Katoghike

Tento malý stredoveký kostolík ukrytý v centre Jerevanu bol stratený a znovuobjavený - dvakrát.

Približná doba čítania: 3 minúty

Hoci tento malý arménsky kostolík existuje už od roku 1264, väčšinu svojej dlhej a zvláštnej histórie bol stratený, zabudnutý alebo neviditeľný.

Prvýkrát sa kostolík stratil v roku 1695, keď bola k západnej strane pôvodného stredovekého kostola pristavená trojloďová tufová kamenná bazilika s názvom Katoghike Church. Časom sa starý kostol plne začlenil do novej baziliky a nakoniec sa na malý historický skvost vo vnútri komplexu úplne zabudlo.

O niekoľko storočí neskôr, v roku 1936, sovietska vláda nariadila zbúranie baziliky a pri tomto procese bol kostolík z 13. storočia odkrytý. Protesty verejnosti a archeológov viedli úrady k tomu, aby zmenili postup a umožnili zachovanie pôvodnej stavby v blízkosti významného nárožia Jerevanu. Ďalší výskum odhalil, že kostol sa pôvodne volal Kostol svätého Atsvatsatsina a je jednou z mála stavieb, ktoré prežili veľké zemetrasenie, ktoré zničilo mesto v 17. storočí, čo z neho pravdepodobne robí najstarší zachovaný kostol v arménskom hlavnom meste.

Sovietskym úradom sa však tento dobre viditeľný Boží dom stále nepáčil, a tak okolo neho postavili jazykovedný inštitút, ktorý kostolík úplne zakryl pred zrakmi, a to napriek tomu, že sa nachádza na rohu dvoch rušných ulíc. Celé desaťročia stál ignorovaný a zabudnutý, skrytý pred mestským životom, ktorý sa odohrával len pár metrov od neho.

Kostol Katoghike, Jerevan

Po rozpade ZSSR a skončení obmedzení náboženstva bol stredoveký kostolík znovuobjavený – a znovu otvorený, pričom si ponechal názov Katoghike Church. Nakoniec bol jazykovedný ústav, ktorý kostol obklopoval, zbúraný a dnes je stavba z 13. storočia obklopená parkom a opäť dobre viditeľná pre všetkých, ktorí prechádzajú okolo, aj keď trochu zatienená väčším, moderným kostolom svätej Anny, ktorý bol neskôr postavený hneď za ním.

Arménsko ponúka ďalšie miesta

Arménsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Հայք
Hlavné mesto: Jerevan
Úradné jazyky: arménčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 29743 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: arménsky dram
Kód meny: AMD
Kurz (za 1 € dostaneš): 422.007 AMD
Medzinárodný kód krajiny: ARM/AM
Internetová doména: .am
Predvoľba telefónneho čísla: +374

Blízke miesta do +/- 300km