Skip to content

Múzeum Národnej banky Belgicka

V jednom z najstarších bankových múzeí v Európe sa nachádza múzeum venované histórii peňazí.

Približná doba čítania: 2 minúty

Múzeum peňazí, či už ho prevádzkuje banka alebo mincovňa, nie je na celom svete nezvyčajným pojmom, ale vo všeobecnosti bývajú tieto inštitúcie väčšinou turistov aj miestnych obyvateľov zanedbávané. Veď čo sa dá očakávať? Zbierku mincí a bankoviek a nič viac, však?

Múzeum Národnej banky Belgicka

Nuž, to je v podstate pravda, ale treba si uvedomiť aj to, v koľkých podobách sa peniaze môžu vyskytovať – a ich históriu. Múzeum Belgickej národnej banky, najstaršie svojho druhu v Európe, ukazuje, aké fascinujúce môžu byť peniaze a že aj ony samy majú svoju vlastnú kultúru.

Múzeum Národnej banky Belgicka

Múzeum sídli vo veľkolepej budove bývalej Union du Crédit de Bruxelles zo začiatku 70. rokov 19. storočia a približuje celkovú históriu peňazí od vzniku mincí v starovekej Lýdii až po prechod Belgicka od franku k euru a späť k protomenám, ako sú keltské slnečné kolesá, starorímske ingoty “aes signatum” a zväzky škrupín z kaurie, ktoré kedysi používali Jorubovia.

Múzeum Národnej banky Belgicka

Na prvom poschodí sa nachádza zbierka rôznych predmetov súvisiacich s peniazmi vrátane francúzskej hracej karty, ktorá slúžila namiesto peňazí v kolóniách, niekoľkých rytín a politických karikatúr, klobúka pouličného umelca s mincami a dokonca aj kópie LP platne singla “Moneytalks” od AC/DC z roku 1990. Ďalšia vec, pre ktorú sa oplatí navštíviť toto múzeum peňazí, je jeho vstup: je zadarmo.

Belgicko ponúka ďalšie miesta

Belgicko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: België
Hlavné mesto: Brusel
Úradné jazyky: holandčina, francúzština, nemčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. január 1830
Rozloha: 30528 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: BE
Internetová doména: .be
Predvoľba telefónneho čísla: +32

Blízke miesta do +/- 300km