Skip to content

Budova Gruzínskej banky

Neobvyklá budova sa zdá byť postavená náhodne z náhodne na seba naukladaných tehál.

Približná doba čítania: 2 minúty

Sídlom Gruzínskej banky je 18-poschodová budova na okraji gruzínskeho hlavného mesta Tbilisi. Bola otvorená v roku 1975 ako sídlo Ministerstva výstavby diaľnic Gruzínskej SSR. Po získaní nezávislosti Gruzínska bola budova dočasne nevyužívaná, kým ju v roku 2007 nezískala Banka Gruzínska, ktorá vykonala rozsiahlu rekonštrukciu exteriéru a interiéru budovy.

Budova od architekta Georgea Chakhava je pozoruhodná svojím neobvyklým dizajnom, ktorý pripomína navŕšené tehly. Časti budovy sú zdvihnuté nad zem, aby pod nimi mohla rásť zeleň – ide o architektonický koncept, ktorý bol známy ako koncepcia Space City Method, zameraná na myšlienku umožniť rast zelene vo všetkých priestoroch okolo budovy a pod ňou. Stavba pozostáva z mriežky vzájomne prepojených častí, pričom tri časti sú orientované na ose východ – západ a dve na ose sever – juh.

Neobvyklý dizajn stavby pripomína architektonické myšlienky ruských konštruktivistov z 20. rokov 20. storočia, ale zahŕňa aj prvky hnutia brutalizmu, najmä použitie betónu a geometrický obrys budovy.

Budova Gruzínskej banky

Spomedzi všetkých budov zo sovietskej éry v Gruzínsku vyniká budova Gruzínskej banky, hoci dnes sa názory na estetiku budovy rozchádzajú. Napriek tomu zostáva jedným z najneobvyklejších diel sovietskej architektúry, aké boli kedy postavené.

Gruzínsko ponúka ďalšie miesta

Gruzínsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Sakartvelo
Hlavné mesto: Tbilisi
Úradné jazyky: gruzínčina, ruština, arménčina, azerbajdžančina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 69700 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: gruzínske lari
Kód meny: GEL
Kurz (za 1 € dostaneš): 2.869 GEL
Medzinárodný kód krajiny: GE
Internetová doména: .ge
Predvoľba telefónneho čísla: +995

Blízke miesta do +/- 300km