Skip to content

Pamätník Biatec

Málokto si všimne túto plastiku pred NBS. A ešte menej ľudí vie, čo znamená. A vieš kde sme ju mali ešte zobrazenú?

Približná doba čítania: 2 minúty

Nie je vôbec jasné, čo alebo kto Biatec bol. Názov sa objavuje na minciach, ktoré kolovali medzi keltskými kmeňmi Boii na území dnešnej Bratislavy v období 60 až 40 rokov pred Kristom. Podľa posledných hypotéz sú tieto vzácne starodávne mince označované ako Biatec (biateky). Aj keď to nebolo úplne potvrdené, pravdepodobne to bolo meno vodcu kmeňa.

Strieborné mince sú o veľkosti 25 milimetrov a s hmotnosťou 17 gramov ekvivalentom helénistických hexadrachiem alebo tetradrachiem, o ktorých sa predpokladá že ich napodobňovali. V 20. storočí bolo objavených 14 hromád, ktoré pozostávali z týchto mincí, šesť v nich v Bratislave.

Lícna strana mince zobrazovala väčšinou hrudník alebo dve tváre, zatiaľ čo na rube bol vyobrazený jazdec alebo zviera, ktoré bolo skutočného alebo mytologického pôvodu ako griffin, lev či kanec. Biateky sú zvláštne tým, že sa na nich síce nachádzajú texty vyrazené v latinčine, ale v nej nemajú žiaden význam. Avšak najčastejšie vyskytujúci nápis na minciach, bol práve BIATEC, niekedy skrátene na BIAT.

Aj keď nález mincí sa neodohral len na území Bratislavy (od Jaroviec, cez Vajnory až po Devínsku Novú Ves), ale našli sa nejaké aj neďalekom Rakúsku. tak sa mince BIATEC stali akýmsi symbolom Slovenska. Od roku 1993 do roku 2008 bol jeho dizajn znázornený na 5 korunovej minci. A aj dnes je jazdec súčasťou loga Národnej Banky Slovenska.

Slovenská minca

V roku 1988 vytvorila sochárka Ľudmila Cvengrošová bronzovú plastiku mince. Tá je viac ako stokrát väčší ako originál a má priemer 3 metre a váži približne 3 tony. Plastika bola pred Národnú banku Slovenska umiestnená v roku 2008, mesiac pred prechodom zo slovenskej koruny na euro. Plastika dovtedy bola umiestnená v depozite.

Slovensko ponúka ďalšie miesta

Slovensko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Slovensko
Hlavné mesto: Bratislava
Úradné jazyky: slovenčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 1. januára 1993
Rozloha: 49035 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: SVK/SK
Internetová doména: .sk
Predvoľba telefónneho čísla: +421

Blízke miesta do +/- 300km