Skip to content

Mystická bučina

Úžasná alej Dark Hedges na severe Írska. Samozrejme že sa tu natáčal i seriál Hry o tróny.

Približná doba čítania: 2 minúty

Stromoradie, ktoré miestni obyvatelia nazývajú Dark Hedges, tvoria buky, ktoré majú podľa prieskumov 300 až 350 rokov, a to napriek tomu, že priemerná životnosť týchto stromov je maximálne 150 – 200 rokov. Najväčšie exempláre dosahujú výšku až 40 metrov. Buk je jednodomá drevina, čo znamená, že na jednej a tej istej rastline sa vyvíjajú funkčné samčie i samičie kvety.

V severnej časti Severného Írska sa pozdĺž pokojnej cesty v blízkosti obce Ballymoney tiahne husté stromoradie poskytujúce príjemný chládok. Koruny zvláštnych skrútených bukov, prepletené jedna cez druhú, dodávajú miestu nevšednú, mystickú atmosféru. Vysoké stromy vysadila rodina Stuartovcov v 18. storočí a nateraz sa stali obľúbenou turistickou atrakciou. Pôvodne mali v úmysle očariť návštevníkov rodinného kaštieľa Gracehill House, dnes však už táto kúria slúži ako golfový klub. Budova postavená v roku 1775 bola pomenovaná podľa manželky majiteľa Jamesa Stuarta, Grace Lyndovej. Úchvatnú aleju tvorí 150 mohutných bukov.

S tmavou tunelovitou cestou sa spájajú početné legendy. Jedna napríklad hovorí o záhadnej sivej dáme, ktorá sa nečujne prechádza po aleji, pri poslednom strome však vždy zmizne. Miestni tvrdia, že ide o ducha mŕtvej slúžky, ktorá zahynula za tajomných okolností pred stáročiami, ale môže ísť aj o dcéru staviteľa kaštieľa Jamesa Stuarta. Iní veria, že sa na tomto mieste kedysi nachádzal cintorín a medzi ľuďmi tu máta zablúdená duša. Legenda hovorí, že na halloweensku noc sa otvoria zabudnuté hroby a sivá dáma sa vyberie na prechádzku s dušami mŕtvych, ktorí boli pochovaní vedľa nej.

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.855 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km