Skip to content

Hrob svätého Patrika

Balvan na nádvorí katedrály Down označuje legendárne miesto pochovania "apoštola Írska".

Približná doba čítania: 2 minúty

Legenda hovorí, že keď svätý Patrik zomrel, bol v 5. storočí pochovaný na kopci Down v Downpatricku v Severnom Írsku. Od 12. storočia stojí na vrchole kopca katedrála.

St Patricks Grave

V priebehu storočí bol kostol zničený, schátral a niekoľkokrát obnovený so zmenou náboženských a politických vetrov. Anglo-normanský rytier John de Courcy tvrdil, že zhromaždil relikvie svätej Brigity a svätého Kolumba a pochoval ich na kopci spolu s relikviami svätého Patrika. Už viac ako 1 600 rokov je Downpatrick miestom rôznych náboženských pútí.

Začiatkom 20. storočia pútnici z posvätného miesta odstraňovali toľko zeminy, že bola inštalovaná veľká žulová doska, ktorá mala túto prax zastaviť. Na balvane je vytesaný keltský kríž a meno “Patrick”. Neďaleko stojí keltský kríž, ktorý pochádza z 10. alebo 11. storočia.

Dnes je katedrála Down Cathedral alebo Katedrála Najsvätejšej a Nerozdelenej Trojice historickým a náboženským centrom mesta Downpatrick. Neďaleko na úpätí kopca sa nachádza Centrum svätého Patrika, kde sa návštevníci môžu dozvedieť viac o živote svätého Patrika v jedinej stálej expozícii na svete venovanej najznámejšiemu írskemu svätcovi.

St Patricks Grave

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.845 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km