Skip to content

Obrie schody

V oblasti Severného Írska a Škótska nájdeš mnoho takýchto prírodných úkazov....

Približná doba čítania: 2 minúty

S tisíckami prepojených šesťuholníkovými stĺpmi, ktoré sa postupne zvyšujú, takže pripomínajú schodisko, vyzerá táto geologická zvláštnosť ako ľudský výtvor.

Vulkanická erupcia v dobe raného paleogénu (asi pred 23 – 65 miliónmi rokov) vytvorila túto neobvyklú formáciu, keď sa roztavený čadič dostal do kontaktu s vápencovým podložím. Ako láva rýchle chladla, plošina sa zmršťovala a praskala a vytvorilo sa tak 40 tisíc stĺpov rôznej výšky, ktoré vyzerajú ako obrie schody. Najvyšší z nich dosahuje takmer 11 metrov.

Podľa írskej legendy vytvoril schody obor Fionn mac Cumhaill, aby z nich mohol skočiť do Škótska a poraziť tam svojho nepriateľa Benandonnera. Fionn však pri stavbe schodov zaspal a Benandonner sa ho vydal hľadať. Fionnova žena zabalila manžela do periny ako miminko, aby ho pred Benandonnerom ochránila. Ten, keď sa do Severného Írska dostal a uvidel toto obrovské nemluvňa, nedokázal si ani predstaviť, ako obrovský musí byť Fionn sám. Benandonner utiekol späť do Škótska, ale schody tu zostali dodnes.

Obrove schody

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.861 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km