Skip to content

Národný park Lençóis Maranhenses

Púštna krajina uprostred džungle, ktorá v období dažďov sa mení na oázy

Približná doba čítania: 2 minúty

Park Lençóis Maranhenses známy ako „perina Maranhãa“ je oblasť plná piesočnatých dún v severovýchodnej časti Brazílie 24 kilometrov od pobrežia Atlantiku. Zdanlivá púštna oblasť sa nachádza na okraji rieky Preguiças, hneď vedľa tropického povodia Amazonky, ktorá je veľmi svieža a zelená

V období dažďov (júl – september) sa púštne údolie zaplní vodou a vznikne tak podivná kombinácia piesočnatých dún striedajúce sa s modrými lagúnami. Nájdeš tu malé rybníky až po skutočne hlboké jazerá. Púšť sa rozkladá na ploche 1 500 štvorcových kilometrov, takže si tu nájdeš aj svoj kľud.

Pokiaľ sa pozrieš poriadne, zbadáš vo vode rastliny a aj ryby, ktoré sa tu vyliahli z ikier prenesených morskými vtákmi. Väčšina podmorského života umiera, keď sa bazény vyparia počas obdobia sucha, ale miestny obyvatelia je stále schopná žiť z miestneho rybolovu.

Park Lençóis Maranhenses

Duny Lençóis Maranhenses sú vyhlásené ako národný park a sú prísne chránené. Do národného parku je vjazd vozidlami zakázaný a prísne monitorovaný, čo je zároveň dobre, pretože sa nemusíš obávať zapadnutia a následného utopenia v období dažďov.

Brazília ponúka ďalšie miesta

Národný park Lençóis Maranhenses

Brazília - Krátke info

Miestny názov: Brasil
Hlavné mesto: Brazília
Úradné jazyky: portugalčina
Štátne zriadenie: federatívna republika
Dátum vzniku: 7. september 1822
Rozloha: 8515767 km²
Časové pásmo: UTC -3:00
Mena: real
Kód meny: BRL
Kurz (za 1 € dostaneš): 5.261 BRL
Medzinárodný kód krajiny: BRA/BR
Internetová doména: .br
Predvoľba telefónneho čísla: +55