Skip to content

Národný park Biele piesky

Preskúmajte najväčšie ložisko čistého sadrovca na svete a počas toho sa sánkujte na dunách.

Približná doba čítania: 2 minúty

Vetrom naviate piesky a duny Národného parku Biele piesky pokrývajú územie s rozlohou 115 štvorcových míľ v južnej časti strednej časti Nového Mexika. Je to najväčšie čisté sadrovcové dunové pole na svete. Čistá biela plocha, ktorá už viac ako 80 rokov priťahuje stály prúd návštevníkov.

Tento americký národný park Biele piesky, ktorý sa nachádza na severnej hranici púšte Chihuahuan a na okraji americkej vojenskej základne a testovacieho raketového zariadenia, je rovnako neprehľadný ako lákavý. Návštevníci sa môžu vyviezť k rôznym zvlneným dunám, absolvovať túry prírodnou rezerváciou a dokonca si kúpiť sane na jazdu po dunách.

Rok čo rok sa najaktívnejšie dunové polia pohybujú severovýchodným smerom rýchlosťou až 30 metrov za rok. Tieto abnormálne duny, vytvorené z čistého sadrovca (hydratovaného síranu vápenatého), pochádzajú z “efemérneho jazera alebo playa s veľmi vysokým obsahom minerálov”, ktoré sa nachádza v západnej časti parku Biele piesky. Keď sa voda z jazera vyparí, zanecháva po sebe minerály, ktoré tvoria sadrovcové nánosy. Tieto nánosy sú potom unášané vetrom a vytvárajú neustále sa rozširujúce more dún.

Národný park Biele piesky, Nové Mexico

V parku sa nachádza aj rezervácia, v ktorej sa nachádza jedinečné množstvo špeciálne adaptovaných rastlín a živočíchov. Medzi najcharakteristickejšie druhy živočíchov patrí jašterica bezuchá, líška kitová, ako aj nepôvodný, ale veľmi prispôsobený oryx africký. Ľahko dostupná trasa umožňuje preskúmať túto jedinečnú krajinu. Zázračné prírodné prostredie je úžasným zážitkom a napriek popularite parku je mimoriadne ľahké nájsť samotu uprostred obrovskej bielej prírody.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -6:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.067 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1