Skip to content

Nemrut Dagi

Mauzóleum a sväté sídlo Antiocha I. Komagenského.

Približná doba čítania: 3 minúty

Pád obrovskej ríše Alexandra Veľkého zanechal na mnohých územiach, ktoré dobyl, mocenské vákuum. Vznikali menšie kráľovstvá, ktoré do svojich radov prijímali občanov, veliacich novým armádam a novým územiam v snahe získať moc. Jedným z týchto malých kráľovstiev bolo Komagenské kráľovstvo v dnešnom Turecku.

Nemrut Dağı

Commagene bolo založené v 2. storočí pred n. l. a malo búrlivú existenciu. V 1. storočí pred n. l.. sa Commagene striedala s kráľovskými a ríšskymi mocnosťami a bola sporadicky nezávislá len 200 rokov, kým si ju podmanila mocná Rímska ríša.

Zaujímavé je, že najpozoruhodnejším architektonickým dedičstvom tohto krátko existujúceho kráľovstva boli pohrebné mohyly a sochy. Najvýznamnejšou z týchto pamiatok je Nemrut Dagi, mohutná mohyla a mauzóleum venované najslávnejšiemu kráľovi Commagene, Antiochovi I. Theosovi z Commagene.

Nemrut Dağı

Antiochos vládol v polovici 1. storočia pred n. l. a jeho vládu pripomínajú sochy a pieskovcové reliéfy na vrchole hory Nemrut. Hora sa týči do výšky 2000 metrov nad okolitou krajinou. Výstup na horu z neďalekých miest na úpätí poskytuje neuveriteľné výhľady po celej ceste nahor.

Po dosiahnutí vrcholu sa na úbočí kopca vynímajú hlavy obrovských sôch, ktoré veľmi detailne zobrazujú kráľov Commagene z obdobia helenizmu. Samotné množstvo sôch jasne poukazuje na význam tejto oblasti a nesmiernu krásu svätyne.

Nemrut Dağı

Hoci sa predpokladá, že v Nemrut Dagi sa nachádzajú pozostatky Antiocha, prieskum archeológov v polovici 20. storočia nepriniesol žiadne výsledky pri hľadaní jeho pohrebnej komnaty. Napriek chýbajúcim dôkazom, okolité sochy rozprávajú príbeh Komagenského kráľovstva a poskytujú detaily o často zabudnutom starovekom svete.

Spolu so sochami je na viacerých reliéfoch v okolí mohyly zobrazené aj najstaršie známe umelecké dielo zobrazujúce podanie ruky, ktoré dodáva svätyni desivý predmoderný politický prvok.

Nemrut Dağı

Výstup v blízkosti hory umožňuje nádherný výhľad na skalnatú a kopcovitú krajinu tohto strateného Antiochijského kráľovstva, ktoré je teraz zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Turecko ponúka ďalšie miesta

Turecko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Türkiye
Hlavné mesto: Istanbul
Úradné jazyky: turečtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 29. október 1923
Rozloha: 783356 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: turecká líra
Kód meny: TRY
Kurz (za 1 € dostaneš): 34.974 TRY
Medzinárodný kód krajiny: TUR/TR
Internetová doména: .tr
Predvoľba telefónneho čísla: +90

Blízke miesta do +/- 300km