Skip to content

Súk Al Sakateyya

Uprostred trosiek starej štvrte Aleppa bola zrenovovaná a znovu otvorená časť historického trhu.

Približná doba čítania: 3 minúty

Predtým, ako sa stala bojiskom 21. storočia, zahŕňala historická stará štvrť Aleppa najdlhšiu a najstaršiu sieť súkov na svete – arabsky krytých trhov. Bolo ich celkovo 45. Pochádzali zo stredoveku a tvorili 13-kilometrový labyrint, kam Sýrčania a cudzinci chodili nakupovať, pracovať a stretávať sa.

V rokoch 2012 až 2016 vládne a povstalecké sily bojovali o kontrolu nad Aleppom, ktoré bolo vtedy najväčším mestom Sýrie. V čase, keď vládne vojská znovu získali kontrolu nad starou štvrťou, boli takmer všetky súky a všetky obchody okrem stovky z ich 1 600 zničených alebo poškodených – zdemolovaných výbušninami, rozbitých šrapnelmi a spálených ohňom.

Sýrske úrady a medzinárodné pamiatkové organizácie sa snažia vrátiť Starú štvrť späť k životu tým, že postupne obnovujú sieť súkov. Jedným z prvých úsekov, ktoré sa majú obnoviť, je súk Sakateyya, 100-metrová dláždená ulička s 53 obchodmi. Sakateyya znamená predavač odrezkov mäsa a pod klenutou strechou súku predavači opäť vykrikujú svoj tovar vrátane čerstvého mäsa, orechov, sladkostí, oblečenia a toaletných potrieb.

Súk Al Sakateyya, niekedy písaný al Saqatiyah, bol znovu otvorený v roku 2019 a nachádza sa kúsok od Veľkej mešity z 11. storočia, vojnou zničeného duchovného srdca Aleppa. Rekonštrukcia súku stála 400 000 dolárov a trvala približne osem mesiacov, uviedla agentúra Associated Press. Na projekte pracovalo približne 60 robotníkov a financoval ho a dohliadal naň Aga Khan Trust for Culture so sídlom v Ženeve, ktorý podporuje obnovu historických pamiatok ako katalyzátor sociálneho a hospodárskeho rozvoja. Sýrsky architekt Bassel al-Daher uviedol, že približne 30 % Sakateyya bolo poškodených počas vojny. Pre agentúru AFP povedal, že jeho rekonštrukcia je “projektom života”.

Poloha Aleppa, ktoré sa nachádza na polceste medzi Stredozemným morom na západe a riekou Eufrat na východe, ho po tisícročia stavala do centra medzinárodného obchodu. Karavány na dlhé vzdialenosti privážali do mesta perzské hodváby, indické korenie a iný cenný náklad. Výrobky sa dostali na západ prostredníctvom európskych obchodníkov, ktorí žili v Aleppe prinajmenšom od 16. storočia. Zapájali sa do multietnickej a multináboženskej obchodnej siete, ktorá siahala až do Číny.

Souk al-Saqatiya

Sýria ponúka ďalšie miesta

Sýria - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: سوريا
Hlavné mesto: Damask
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. máj 1946
Rozloha: 185180 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: sýrska libra
Kód meny: SYP
Kurz (za 1 € dostaneš): 13951.416 SYP
Medzinárodný kód krajiny: SYR/SY
Internetová doména: .sy
Predvoľba telefónneho čísla: +963

Blízke miesta do +/- 300km