Skip to content

Hmyzia mohyla

Táto umelecká inštalácia sa nachádza medzi bambusmi v chrámovom komplexe a slúži ako jedinečný pamätník hmyzu.

Približná doba čítania: 2 minúty

V Japonsku sú mimoriadne obľúbené niektoré druhy hmyzu, ako napríklad Dynastinae a Prosopocoilus inclinatus. Chytanie týchto chrobákov je bežnou letnou aktivitou detí v lesnatých oblastiach a ľudia všetkých vekových kategórií ich tiež obľubujú ako domáce zvieratá, hoci ich život je pomerne krátky a môže trvať len jednu sezónu. Cvrčky, cikády a motýle sú tiež veľmi obľúbené, zatiaľ čo šváby, komáre a domáce muchy sa zabíjajú po stovkách.

Uprostred bambusového lesa v komplexe Keichō-ji v Kamakura, jednom z najstarších zenových budhistických chrámov v Japonsku, bol v roku 2015 inštalovaný unikátny pamätník venovaný hmyzu, ktorého život si vzali ľudia. Nazýva sa Mushizuka alebo Hmyzia mohyla. Koncept vytvoril Takeshi Yoro, odborník na anatómiu, známy svojou láskou k hmyzu, a o dizajn sa postaral svetoznámy architekt Kengo Kuma.

Hmyzia mohyla

“Mohyla”, obklopená sochami chrobákov, odkazuje na umeleckú inštaláciu pri skalnatom útese, ktorá je zložená z niečoho, čo vyzerá ako klietky pre hmyz, možno nie nepodobné tým, ktoré používajú deti na chov svojich domácich miláčikov. Ľahký, zložitý dizajn má byť v kontraste s tradičnými, “ťažkými” typmi pamätníkov, napríklad z kameňa alebo bronzu.

Japonsko ponúka ďalšie miesta

Japonsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: 日本
Hlavné mesto: Tokio
Úradné jazyky: japončina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 377973 km²
Časové pásmo: UTC +9:00
Mena: jen
Kód meny: JPY
Kurz (za 1 € dostaneš): 169.813 JPY
Medzinárodný kód krajiny: JP/JPN
Internetová doména: .jp
Predvoľba telefónneho čísla: +81

Blízke miesta do +/- 300km