Skip to content

Okta Centrum AS

Táto opustená kancelárska budova je príkladom architektúry zo sovietskej éry.

Približná doba čítania: 2 minúty

Sedemdesiate roky boli obdobím nových architektonických objavov v Estónsku a dizajnéri dychtili experimentovať. Túto viacúčelovú administratívnu budovu navrhol architekt Toomas Rein a bola dokončená v roku 1977.

Budova bola vytvorená ako osemhranný priestor, ktorý sa v strede dvíha. Aj keď sa zdá, že budova má mnoho podlaží, v skutočnosti má iba tri poschodia. Na prízemí sa nachádzali obchodné priestory a vstupná hala. V zadnej časti budovy bola kaviareň a prístup na nádvorie s bazénom. Na hornom poschodí zas boli rôzne kancelárske priestory.

Rapla KEK, Estonia

Budova bola postavená pre štátnu kolektívnu organizáciu. Akonáhle Estónsko získalo v roku 1991 nezávislosť od sovietskej nadvlády, tento druh organizácie prestal existovať, Rapla KEK, ako bol kedysi známy, bol rozdelený na menšie časti, a dávali sa k prenájmu kancelárske priestory. Samotná budova bola premenovaná na Okta Centrum AS.

Rapla KEK, Estonia

V priebehu rokov niektoré firmy skrachovali alebo sa presťahovali, kým nebola budova úplne opustená. V roku 2015 bola budova Okta Centrum AS. vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku ako skvelý príklad nového architektonického riešenia v sovietskom štýle.

Estónsko ponúka ďalšie miesta

Estónsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Eesti
Hlavné mesto: Tallinn
Úradné jazyky: estónčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 24. február 1918
Rozloha: 45227 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: EST/EE
Internetová doména: .ee
Predvoľba telefónneho čísla: +372

Blízke miesta do +/- 300km