Skip to content

Soorebane

Prvé dizajnové elektrické vedenie v Estónsku.

Približná doba čítania: 2 minúty

V marci 2016 spoločnosť Elering v spolupráci s Estónskym združením architektov vyhlásila súťaž návrhov na nájdenie vhodného plánu výstavby jedného rohového stožiara vysokonapäťového vedenia Harku-Lihula-Sindi 330/110 kV ako dizajnového stožiara v močiari Kuistlema medzi diaľnicami Ääsmäe-Haapsalu a Risti-Virtsu.

Elektrický stožiar

Cieľom súťaže bolo nájsť architektonicky aj funkčne najvhodnejšie riešenie, ktoré pomôže prispôsobiť technické vedenie elektrickej energie prírodnému prostrediu a zvýšiť povedomie o úlohe elektrickej sústavy v modernej spoločnosti.

Stožiar je vysoký 45 metrov a váži asi 33 ton. Je vyrobený z oceľových rúr, ktoré sú ukotvené do močiaru 25 pilótami v hĺbke 19 metrov. Štíhle telo a rustikálna farba pekne ladia s prírodným prostredím Kuistlema Raba.

Elektrický stožiar

Pri vytváraní formy objektu sa architekti zamerali na jednoduchosť stavby. Tri nohy a dve ruky sťažňa sa dosiali pretínaním štyroch priamych línií. Dĺžky, smery a vzájomné polohy týchto osí sú prispôsobené geometrickým obmedzeniam kladenými na vysokonapäťové vedenia a konštrukčným požiadavkám.

Estónsko ponúka ďalšie miesta

Estónsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Eesti
Hlavné mesto: Tallinn
Úradné jazyky: estónčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 24. február 1918
Rozloha: 45227 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: EST/EE
Internetová doména: .ee
Predvoľba telefónneho čísla: +372

Blízke miesta do +/- 300km