Skip to content

Opustené distribučné centrum ropy

Stopy prekvitajúceho obchodu na jazere, ktoré kedysi spájalo Sovietsky zväz s Mongolskom.

Približná doba čítania: 3 minúty

Hatgal je dedinka s menej ako 3 000 obyvateľmi, hoci v lete, keď do mesta prichádzajú turisti, sa ich počet zvyšuje. Nachádza sa na najjužnejšom cípe jazera Khovsgol, ktoré je svojím objemom najväčším jazerom v Mongolsku a tiahne sa takmer až k hranici medzi Mongolskom a susedným Ruskom.

V 80. rokoch 20. storočia tu žil viac ako dvojnásobok obyvateľov ako dnes. Pre Hatgal to boli zlaté časy, keď obchod medzi Mongolskom a Sovietskym zväzom dosahoval vrchol. Keďže Mongolsko bolo 70 rokov satelitným štátom ZSSR, malo veľmi obmedzený výber obchodných partnerov a jazero Khovsgol predstavovalo optimálne riešenie na prepravu tovaru medzi oboma komunistickými krajinami. V lete sa po splavných trasách jazera plavili lode a v zime sa po jeho zamrznutej hladine pohybovali nákladné autá ako po diaľnici.

Okrem toho, že Hatgat bol prosperujúcim prístavným mestom na brehu jazera, nachádzalo sa tu aj dôležité centrum distribúcie ropy. Ropa sa dovážala zo ZSSR, skladovala sa v obrovských nádržiach na brehu jazera a nakoniec sa distribuovala do celého západného Mongolska. Mongolská vláda zaviedla niekoľko zákonov obmedzujúcich premávku cez jazero Khovsgol kvôli rastúcemu znečisteniu. Skutočný hospodársky úder však prišiel v roku 1991, keď sa takmer zo dňa na deň rozpadol ZSSR a obchod sa prepadol na nulu.

Odvtedy je distribúcia ropy odstavená. Z jej pôvodných zariadení je dnes už značne popraskaných niekoľko budov na brehu jazera, v ktorých sídlil administratívny personál, ale stále (sotva) stoja. Šesť obrovských kovových nádrží je stále napojených na sieť potrubí, ktorými sa kedysi prepravovala ropa do najvzdialenejších končín západného Mongolska. Skúšku časom prežili štyri lode, z ktorých dve sa pravdepodobne používali ako ropné tankery. Niekoľko ďalších lodí možno vidieť ležať na dne jazera.

Mongolsko ponúka ďalšie miesta

Mongolsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Монгол
Hlavné mesto: Ulanbátar
Úradné jazyky: mongolčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 11. júl 1921
Rozloha: 1564116 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: mongolský tugrik
Kód meny: MNT
Kurz (za 1 € dostaneš): 3626.153 MNT
Medzinárodný kód krajiny: MNG/MN
Internetová doména: .mn
Predvoľba telefónneho čísla: +975