Skip to content

Pamätník Fort Delgrès

Kamenný kruh na svahoch karibskej sopky pripomína lídra povstania proti otroctvu.

Približná doba čítania: 3 minúty

V roku 1802 viedol Louis Delgrès, slobodný farebný muž narodený na Guadeloupe, osudové povstanie proti napoleonskému generálovi Antoinovi Richepansemu, aby zabránil návratu otroctva do francúzskeho Karibiku. O viac ako 300 rokov neskôr nesie pevnosť, kde sa naposledy postavil, jeho meno.

Louis Delgrès bol idealista a stal sa vynikajúcim vojakom v mnohých bitkách za Francúzsku republiku. Raz alebo dvakrát bol dokonca zajatý a poslaný do Anglicka ako väzeň. Keď v roku 1802 Napoleon Bonaparte poslal na Guadeloupe generála Richepanseho, aby obnovil stav spred roku 1789 (t. j. obnovil otroctvo), Delgrès si to nepripúšťal. Viedol ozbrojené povstanie civilistov a farebných vojakov.

Nanešťastie, povstalci sa francúzskej armáde nevyrovnali. Stiahli sa do tejto pevnosti, kde Delgrès vydal vyhlásenie “celému vesmíru”, v ktorom vysvetlil, za čo bojuje. Potom, keď už bolo jasné, že niet nádeje na víťazstvo, Delgrès a 400 jeho stúpencov sa ukryli na plantáži na svahu sopky a vyhodili sa do vzduchu spolu s čo najväčším počtom francúzskych vojakov.

Otroctvo bolo obnovené – hoci niektorí tvrdia, že neúspech povstania motivoval úspešný oslobodzovací boj na Haiti. Generál Richepanse dostal žltú zimnicu, o niekoľko týždňov zomrel a teraz je pochovaný na vojenskom cintoríne na samom vrchu komplexu pevnosti.

Z pevnosti, ktorá sa nachádza na okraji malého regionálneho hlavného mesta Guadeloupe Basse-Terre na svahu, je nádherný výhľad na sopku ostrova a okolité mestá a oceány. Pochádza z roku 1649, keď ju vtedajší guvernér Charles Houël pomenoval… Fort St. Podobne ako mnohé iné miesta v Karibiku, aj táto pevnosť niekoľko desaťročí prechádzala z rúk do rúk Francúzov a Britov a občas sa nazývala Royal Fort a Fort Richepanse. V roku 1989 vládna rada ostrova odhlasovala oficiálne premenovanie na Fort Louis Delgrès podľa vodcu hrdinského povstania.

Pevnosť je vcelku štandardná ako iné kamenné pevnosti z koloniálnej éry, ale pamätník Louisa Delgrèsa je niečo výnimočné. Je to niečo ako meditačné bludisko a Stonehenge s Delgrèsovou hlavou uprostred a stojí za návštevu. Ak sa odvážite vstúpiť do kamennej špirály, budete si môcť všimnúť niekoľko rytín na jednej zo skál s nápismi “Liberte” a “Justice”.

Guadeloupe ponúka ďalšie miesta

Nenašli sme žiadne ďalšie súvisiace miesta

Guadeloupe - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Gwadloup
Hlavné mesto: Basse-Terre
Úradné jazyky: kreolizovaná francúzština, francúzština, angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: zámorský departement/región
Rozloha: 1628 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: GP
Internetová doména: .gp
Predvoľba telefónneho čísla: +590

Blízke miesta do +/- 300km